avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate danilamihai

Activitate danilamihai

Răspuns la discuția Victima talharie calificata
deci exista posibilitatea sa primeasca mai mult timp de detentie in afara de arestarea preventiva de 24ore / 30 de zile ? multumesc
cum doua seri pe la ora doua noaptea doi indivizi m-au oprit pe strada, m-au lovit cu pumnul, si m au pus sa le dau telefonul si portofelul.dupa ce au fugit am oprit o masina si am rugat sa sune la politie. dupa 20 de minute I-au prins pe faptasi si mi am recuperat bunurile. I-am recunoscut si am depus plangere penala. mi au spart doar buza si nu a fost cazul de iml. vreau sa stiu ce risca in continuare faptasii, pt ca nu vreau asemenea specimene ca ei sa mai existe pe strada si sa faca rau si altor oameni.
mai poate pagubitul sa si schimbe declaratia si sa spuna ca a fost o gluma daca deja a depus o plangere pt un furt de cateva ore practic ? si alta chestie, ce i doi faptasi sunt minori, se schiba cumva situatia ?
si in cazul aceasta in care banii si telefonul din portofel au fost returnate a doua zi, se mai poate pune problema de furt ?
pai in cazul unei amenzi administrative, nu inseamna ca pagubitul a depus plangere ?
2 colegi au furat doua portofele dintr-un club acum aproape 3 saptamani la un bal de boboci. a doua zi fiind speriati ca s a aflat ca ei au fost au returnat tot mai putin buletinele pe care le au rupt si aruncat imediat dupa furt. ingrijorati ca buletinele poate ajung pe mainile unor persoane dubioase persoanele respective vor sa depuna plangere. ce risca cei 2 colegi in cazul asta ? tinand cont ca totul a fost returnat mai putin buletinele care sunt distruse si ca au trecut doua saptamani jumate de la incident? multumesc.