avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Dana-Ion

Activitate Dana-Ion

Răspuns la discuția Calcul concediu medical dupa ccc1
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca nu m-am facut inteleasa.Iata ce nelamurire am. in adeverinta de la Min Muncii sunt trecute veniturile nete, respectiv 1086 lei/luna
si mai departe cum se ia pentru calculul concediului medical, daca nu e venit brut?
Răspuns la discuția Calcul concediu medical dupa ccc1
am sesizat la serviciu ca in adeverinta CCC sunt veniturile nete, nu brute , iar dansii au zis ca sunt egale , deoarece nu se impoziteaza.
concret daca venitul net este 1087 pe ultimele 6 luni, care e baza de calcul pentru CM?
va multumesc si-mi cer mii de scuze!
Noi nu suntem casatoriti si avem 2 copii impreuna care poarta numele tatalui. locuim impreuna in casa socrilor, nu avem alte proprietati, iar ca venit este alocatia primului copil si acum indemnizatia pentru concediul de maternitate pana intru in CCC2.
1. Se ia in considerare ca familia este formata din 4 membri?
2.putem beneficia de ajutor de incalzire si depune actele la primarie ,
3.pana cand este termenul de depunere?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Calcul concediu medical dupa ccc1
Va multumesc pentru raspuns ,dar tot nu sunt lamurita de ce se ia in calcul (conform adeverintei de la MM-Agentia pt plati si inspectie sociala a Mun Buc) venitul net din CCC1 pentru concediul de maternitate, la care se mai ia CAS10,5% , nu era normal sa se ia din brut, cum se face cu salariul? eu am aceasta adeverinta cu venitul net.
Daca acum am primit 866 pe luna octombrie, inseamna ca indemnizatia CCC2 va fi afectata de aceste concedii de maternitate si voi primi o suma mult mai mica, cam la jumatate. Daca nu va deranjeaza, as putea sa va scriu exact cuantumul inde,mnizatiei sa faceti Dvs. calculul, caci pers. de RU e incepatoare , a mai gresit la media veniturilor pe ultimele luni, astfel ca imi cere si banii innapoi pt luna noiembrie. Eu nu stiu cui sa ma adresez pentru o verificare a corectitudinii calcului.
Buna seara!
As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1.
Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea activitatii am avut inca o luna de concedii medicale , dupa care am intrat in prenatale, fiind insarcinata cu al doilea copil. Am nascut pe 30 .10.2013. Nelamurirea mea este de ce iau asa de putini bani pe medicale, acesta afectandu-mi ulterior la calculul indemnizatiei CCC2. Logic ar fi sa se ia baza de calcul salariul meu brut de 1800 lei pentru ca sunt acum in activitate (in cadrul celor 126 zile CM acordate de medicul de familie)?
Pe septembrie am primit 760 lei (avand CM cod 01-boala obisnuita cu 75%), iar pe octombrie 866 lei, si noiembrie 1119 lei. In ultimele 2 luni situatia a fost similara, de ce diferenta asta?
Cum se va calcula indemnizatia pentru al 2-lea copil-CCC2 ?
Va multumesc anticipat!