avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate TiberiuGg

Activitate TiberiuGg

PS acum faceam legatura, data de 11.01.2013 corespunde cu alt termen de 30 de zile la cercetarea disciplinara (/11.12.2013) a > 7 colegi din cei care au depus un memoriu / 18.11.2013 si au protestat pe 22.11.2013 .
Buna ziua,
Am fost dimineata si am discutat direct cu Responsabil Resurse Umane, persoana care mi-a spus ca " cel tarziu in perioada 9 -:- 13.12.2013 primesc raspunsul " la cercetarea disciplinara prealabila. Ce mi-a spus si nonsalanta cu care efectiv am impresia ca, o firma care se apropie de 5000 de angajati in toata tara, nu prea da importanta la legislatia muncii ma dezamageste profund , dar in acelasi timp am nevoie de sfatul dvs in privinta a ce trebuie sa fac in continuare. In mare raspunsul a fost de genul ca " ei respecta intocmai termenele legislative si cel tarziu pe 11.01.2013 voi primi raspunsul . Asa ajung sa am, dupa atitudinea lor, 60 de zile de suspendare CIM pana aflu raspunsul lor la cercetarea respectiva .
Probabil ca este o metoda de a ma face sa cedez, sa cer desfacerea amiabila a CIM, dupa cum au mai procedat si in alte cazuri, dar sincer stiu ca nu am gresit cu nimic fata de ei. Au fost perioade in care pentru a le rezolva problemele de gestiune, am muncit in medie si 14 h / zi / luna fara a emite pretentii . Dar nonsalanta cu care in prezent isi bat joc, ma determina sa iau o atitudine din punct de vedere juridic . Am nevoie de un sfat pe aceasta directie.
Multumesc
Legat de “data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii”, am o intrebare.
Care din datele doc de mai jos poate fi corelata cu Alin 1, Art 252 din Codul Muncii, ca data de de inceput pentru cele 30 de zile :
- Referatul #### din 08.11.2013, pe baza caruia s-a luat decizia de cercetare disciplinara;
- Convocarea #### din 13.11.2013 prin care am primit incunostiintarea ;
- Decizia de suspendare CIM, incepand cu 14.11.2013, pe perioada cercetarii disciplinare prealabile #### / 13.11.2013
- PV #### / 27.11.2013 incheiat in urma prezentarii la convocarea facuta de comisia de cercetare .
In prezent sunt in acelasi stadiu ca in data de 14.11.2013, de cand am CIM suspendat pentru cercetare disciplinara prealabila, rezultatul acestei cercetari nefiindu-mi comunicat pana acum !
O eventuala sesizare catre ITM vroiam sa o fac in idea depasirii termenului de 30 de zile de comunicare a unei decizii finale, a unei cercetari disciplinare in care asa zisele abateri sunt corelate cu o fisa a unui post diferit de al meu ( sef tura) , in timp ce eu NU am o fisa a postului pe care il am prin Act Aditional din 11.2012 si nici macar la postul detinut anterior conform CIM … 08.2012.
Inclusiv primele oferite in timp si promovarea rapida in functie, fac dovada indeplinirii cu bune rezultate a sarcinilor de serviciu, iar cele 15 puncte din Referatul #### /08.11.2013, prin care s-a declansat cercetarea disciplinara, in afara faptului ca efectiv nu au o baza reala, fiind interpretari proprii ale celui care a intocmit referatul, prin scoaterea din context a actiunilor real desfasurate ( ex “n-ati arhivat splitul pe 02.10 (prg se termina la h 22) ci pe 03.10 la h 10.33 ), sau folosirea unei declaratii date din “intamplare” de finul sau , dovedit a fi false prin declaratia data in apararea mea de totalul, in afara de mine si el, a celor 15 persoane participante la sedinta din 08/2013 .
Multumesc
Intrebarea a doua este in directa corelatie cu primul subiect : Durata suspendarii CIM conform legii ? :
Buna ziua,
sunt in a 31 zi de cand am CIM suspendat in vederea realizarii cercetarii disciplinare prealabile . As vrea sa stiu care e perioada limitativa prevazuta in orice lege de suspendare CIM (Lege si articol). Printre altele, raportul care sta la baza deciziei de suspendare, cuprinde 15 pct reclamate, inclusiv din 06.07.2013. Spre exemplu, la unul din ele am demonstrat ca este facut pe baza unei declaratii false. Se mentiona de catre unul din cei 17 participanti, prin declaratie semnata de catre acesta, ca la o sedinta din 01.08.2013 as fi facut o afirmatie neconforma la adresa angajatorului, legata de lipsa fisei postului la cei pe care-i aveam in subordine. Acea declaratie, a fost demonstrata a fi falsa, printr-o declaratie comuna semnata si data de ceilalti 15 participanti. Etc
As fi atasat, dar nu vad posibilitatea in fereastra de "Continut subiect", cateva fascicule din decizia de suspendare pe durata cercetarii prealabile, a carei modificare am cerut-o si prin e-mail fata de cei de la resurse umane, dar nu s-a facut. La Art. 1 CIM al ... se suspenda conform art 52 alin 1 lit a (Codul Muncii), iar la Art 4 Impotriva cestei decizii de desfacere a CIM susnumitul ... se poate adresa cu contestatie ...
Am parcurs etapele, am fost si la comisia stabilita prin decizie, le-am prezentat raspunsul sin in scris (30 pagini) si am raspuns la intrebarile lor, am semnat de prezentare PV. A doua zi le-am lasat cu Nr de inregistrare si o cerere prin care ceream analizarea cu celeritate a situatiei in care ma aflam, in care in afara analizei punctuale a PV facut de dumnealor, le precizam inca de la inceput ca eu NU am o Fisa a Postului nici la CIM din 08.2012, nici la Actul Aditional de modificare a functiei din 11.2012 . Responsabila de la resurse umane a promis ca cel tarziu in perioada 09-:13.12.2013 voi avea un raspuns, dar acest lucru nu a fost respectat.
Multumesc "
In completare :
Dat fiind ca :
- nu am primit raspuns la solicitarea de modificare a deciziei de suspendare (eliminarea art 4) ;
- nu am primit raspuns la cererea de solutionare cu celeritate a cercetarii disciplinare, in contextul declaratiilor false care au stat la baza declansarii acesteia, prin raportul preliminar, a faptului ca in acesta era invocata Fisa postului aferenta altei meserii si functii , eu nu am o fisa a postului / CIM / Act Aditional modificare functie, desi am solicitat in mod repetat acest lucru;
- promisiunea facuta de responsabil resurse umane de primire a unui raspuns in intervalul 09 -:- 13.12.2013 nu a fost onorata ;
- sunt in a 31 zi de suspendare a CIM;
- ca si "fapt divers" , cel care mi-a facut raportul, a provocat o tensiune sociala extrema in cadrul compartimentului, dupa suspendarea mea tensiunile sociale ajungand la apogeu, ~ 70 % din colegii compartimentului, in baza Legii 62/2011, facand chiar si un protest, dupa ce inainte de acest fapt au predat catre angajator si un memoriu in care prezentau incalcarile repetate ale drepturilor lor ca si angajati, faptele incriminate fiind chiar grave, autor principal cel care mi-a facut si mie raportul care a stat la baza suspendarii ... Dupa aceste evenimente, in data de 11.12.2013, inca 10 colegi " beneficiind " de cercetare disciplinara prealabila ...
In contextul celor anterior mentionate, m-ar ajuta o sesizare a problemei catre ITM Bucuresti ?
Multumesc