avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate crisstinnaE

Activitate crisstinnaE

ok, deci la noi tot asa se calculeaza , 85% din media salariilor brute pe ultimele 6 luni din care se scade cas. multumesc!
am gasit cateva informatii aici:
[ link extern ]
Multumesc, dar ceea ce mi spuneti dvs stiam deja, este metoda veche de calcul.
Ma interesa cum se calculeaza de la 1.4.2014, pentru ca au fost aduse modfiicari, dar nu gasesc concret aceste modificari
Buna ziua, am inteles ca de la 1.4.2014 se va schimba modul de calcul pentru concediul de maternitate. Pana acum stiu ca se lua in calcul media veniturilor BRUTE pe ultimele 6 luni.
As dori sa mi spuneti cum se calculeaza venitul pe perioada concediului de maternitate in situatia in care eu il voi lua pe tot (cele 126 de zile) dupa ce voi naste( inainte voi avea o luna concediu de odihna).
Presupunand k salariul meu NET/lunar este 1424 lei ( BRUT 2000 LEI )pentru ultimele 12 luni dinainte de nastere,as vrea sa stiu exact care va fi suma primita in aproximativ cele 4 luni de concediu de maternitate(postnatale)
Multumesc
freeelis a scris:

Aveti dreptul la CO proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului pana la data intrarii in CCC.


Sunteti sigur? Eu nu am gasit un act oficial care sa mi confirme acest lucru
Buna ziua.
Urmeaza sa nasc la sfirsitul lunii Iulie 2014, si as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de odihna pentru acest an:
1- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in prenatal.
2- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data nasterii
3-proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in CCC( concediu crestere copil), asta insemnand ca se considera perioada lucrata si perioada de 126 zile de prenatal/postanatal
Multumesc frumos!

Va expun problema mai pe larg:

De la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu de prenatal/postanatal( o sa nasc undeva dupa 20 iulie 2014 ) - acest concediu se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare brute pe ultimele 6 luni din care se retine CAS. Bun, asta am inteles. se calculeaza din media veniturilor pe lunile dec 2013 - mai 2014

La terminarea acestul concediu(126 zile calendaristice) , voi intra in concediu de crestere copil pentru 1 an de zile, adica aproximativ din luna octombrie 2014 . Acum vine intrebarea mea : indemnizatia de crestere copil este :
1. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni lucrate efectiv ( adica iunie 2013 - mai 2014 , pentru ca de la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu prenatal) ?
2. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului( aug 2013- iulie 2014, pentru ca o sa nasc dupa 20 iulie, deci se ia in considerare si iulie) ?
3. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni dinainte sa inceapa concediului de crestere copil,pe care s-a realizat venit, asta presupunand ca se iau in calcul lunile de prenatal/postnatal ( adica oct 2013 - sept 2014, presupunand ca de la 1 oct 2014 o sa inceapa concediul de crestere copil) ?

Daca stie cineva care dintre cele 3 variante este cea norocoasa, astept cu mare drag sa aflu:)