avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul numar zile concediu de odihna inainte de nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul numar zile concediu de odihna inainte de nastere

Buna ziua.
Urmeaza sa nasc la sfirsitul lunii Iulie 2014, si as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de odihna pentru acest an:
1- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in prenatal.
2- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data nasterii
3-proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in CCC( concediu crestere copil), asta insemnand ca se considera perioada lucrata si perioada de 126 zile de prenatal/postanatal
Multumesc frumos!

Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2014
crisstinnaE, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:30, 10 Februarie 2014
Aveti dreptul la CO proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului pana la data intrarii in CCC.
freeelis a scris:

Aveti dreptul la CO proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului pana la data intrarii in CCC.


Sunteti sigur? Eu nu am gasit un act oficial care sa mi confirme acest lucru
Nici nu veti gasi asa ceva. Si sunt foarte sigur de ceea ce am postat cu privire la acest subiect.

Concediu de maternitate nu mai diminueaza durata CO.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta prevederie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul prenatal si concediul de odihna GianinaDita GianinaDita Când am intrat in concediu prenatal (cele 126 de zile) mi-am luat.CO pentru perioada de muncă efectuată inainte de intrare. Deci as mai avea dreptul la ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna inainte de nastere lorena-lorena lorena-lorena Buna ziua. Urmeaza sa nasc la sfirsitul lunii Mai,si as vrea sa stiu CO mi se da pe tot anul s-au numai pe lunile lucrate pina la nastere,pentru ca as vrea ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna inainte si dupa concediul prenaltal/postnatal pensionatul pensionatul 1. Angajata poate beneficia de concediul de odihna integral in anul in care pleaca in concediul prenatal? Exemplu: Incepe numararea celor 126 yile in 01 ... (vezi toată discuția)