Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul numar zile concediu de odihna inainte de nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul numar zile concediu de odihna inainte de nastere

Buna ziua.
Urmeaza sa nasc la sfirsitul lunii Iulie 2014, si as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de odihna pentru acest an:
1- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in prenatal.
2- proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data nasterii
3-proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului si pana la data intrarii in CCC( concediu crestere copil), asta insemnand ca se considera perioada lucrata si perioada de 126 zile de prenatal/postanatal
Multumesc frumos!

crisstinnaE, utilizator
Aveti dreptul la CO proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului pana la data intrarii in CCC.
freeelis a scris:

Aveti dreptul la CO proportional cu perioada lucrata de la inceputul anului pana la data intrarii in CCC.

Sunteti sigur? Eu nu am gasit un act oficial care sa mi confirme acest lucru
Nici nu veti gasi asa ceva. Si sunt foarte sigur de ceea ce am postat cu privire la acest subiect.

Concediu de maternitate nu mai diminueaza durata CO.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta prevederie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...