Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul prenatal si concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul prenatal si concediul de odihna

Când am intrat in concediu prenatal (cele 126 de zile) mi-am luat.CO pentru perioada de muncă efectuată inainte de intrare. Deci as mai avea dreptul la zilele de CO aferente celor 126 zile? De la firma mi s-a spus ca deoarece in perioada concediului prenatal contratul este suspendat, nu se pot da zile de CO. Din cate stiu, contractul de munca se suspenda doar in momentul in care incepe CIC, iar concediul prenatal este un concediu medical. Ma puteti lamuri? In cazul in care am dreptul la aceste zile, pana cand le pot lua?
Aveti dreptul la concediul de odihna integral.
Aratati la locul de munca documentul de mai jos:

www.avocatnet.ro/content/con...
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical,
dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Prin urmare, concediu medical nu mai afecteaza durata concediului de odihna.

Pentru a beneficia de avantajele acestei hotarari va trebui sa actionati in judecata pe angajator.

Daca se doreste a se respecta acea Directiva si Hotarare a CEJ , angajatorul poate prevede in Reg.Intern o astfel de prevedere ... intr-adevar, nici Directiva si nici hotararea nu stabileste durata concediului medical care nu afecteaza CO.

Detalii gasiti si aici
[ link extern ]