avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate Zabava Costi

Activitate Zabava Costi

legea 190/1999 privind creditul ipotecar a fost modificata cu 0ug 50/2010 . eu daca am un credit prima casa practic nu se supune nici legii 190 nici oug 50 am dreptate sau gresesc? potrivit carei lege este prevazut programul prima casa?

Răspuns la discuția Comision abuziv
am si eu la fel un credit prima casa si comision de administrare super mare 40 euro..iar cel pentru intretinerea contului e de doar 0,70 euro....nu inteleg de ce e asa mare doar castigul lor ar trebui sa fie dobanda nu acest comision...problema e ca ne au momit cu o dobanda mica si ne au bagat acest comision ..am inteles ca nu se aplica oug 50/2010 (privind clauze abuzive din contract de credit) pentru prima casa deoarece e un credit acordat unui public restrans de persoane e adevarat?

eu am facut solicitare catre banca sa micsoreze acest comision de gestiune a creditului si sa l aduca la nivelul celui de administrare cont care e mic dar raspunsul a fost ca ,,ati semnat ca sunteti de acord cu acest comision,, oare chiar nu exista nici o lege care sa ne apere si noua drepturile la astia cu ,,prima casa"?
cu cei de la banca nu se poate negocia si banuiesc ca nici in fata mediatorului nu obtii ceva.... cel mai indicat este instanta de judecata cred
as vrea sa stiu daca contractele de credit prima casa ar trebui aliniate cu oug50/2010 am un astfel de credit. multumesc