Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contractele de credit prima casa se supun oug 50/2010?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contractele de credit prima casa se supun oug 50/2010?

as vrea sa stiu daca contractele de credit prima casa ar trebui aliniate cu oug50/2010 am un astfel de credit. multumesc
Zabava Costi, Alte profesii
Buna ziua,

Nu, nu se aplica pentru
contracte de credit referitoare la credite acordate unui public restrâns pe baza unei dispoziţii legale de interes general, la rate ale dobânzii mai mici decât cele practicate în mod obişnuit pe piaţă sau fără dobândă ori în condiţii care sunt mai avantajoase pentru consumator decât cele obişnuite de pe piaţă şi cu dobânzi mai mici decât cele practicate în mod normal pe piaţă.
legea 190/1999 privind creditul ipotecar a fost modificata cu 0ug 50/2010 . eu daca am un credit prima casa practic nu se supune nici legii 190 nici oug 50 am dreptate sau gresesc? potrivit carei lege este prevazut programul prima casa?

gi-jane2, moderator