avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contractele de credit prima casa se supun oug 50/2010?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contractele de credit prima casa se supun oug 50/2010?

as vrea sa stiu daca contractele de credit prima casa ar trebui aliniate cu oug50/2010 am un astfel de credit. multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2013
Zabava Costi, Alte profesii
Cel mai recent răspuns: Zabava Costi , Alte profesii 16:23, 11 Ianuarie 2014
Buna ziua,

Nu, nu se aplica pentru
contracte de credit referitoare la credite acordate unui public restrâns pe baza unei dispoziţii legale de interes general, la rate ale dobânzii mai mici decât cele practicate în mod obişnuit pe piaţă sau fără dobândă ori în condiţii care sunt mai avantajoase pentru consumator decât cele obişnuite de pe piaţă şi cu dobânzi mai mici decât cele practicate în mod normal pe piaţă.
legea 190/1999 privind creditul ipotecar a fost modificata cu 0ug 50/2010 . eu daca am un credit prima casa practic nu se supune nici legii 190 nici oug 50 am dreptate sau gresesc? potrivit carei lege este prevazut programul prima casa?

Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Ianuarie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract credite acordate de banca in baza codul-ui civil art. 942 ? mamalui matei mamalui matei Buna ziua, Am doua credite la aceeasi Banca din anul 2008.Evident ca nu se face nicaieri specificatia concreta ce tip de credite sunt dar unul este acordat ... (vezi toată discuția)
Clarificare plata comisioane bancare mihalache70 mihalache70 Buna ziua, Va supun atentiei situatia urmatoare solictand un sfat pertinent: in anul 2009 am contractat un credit ,, Prima Casa,, in euro la BRD, in ... (vezi toată discuția)
Oug 50 nelutu2 nelutu2 buna seara am un credit ipotecar in chf luat in 2008. beneficiez de prevederile oug. 50/2010? multumesc (vezi toată discuția)