avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate GABI4512

Activitate GABI4512

Dar paragraful din art.27- precum si in cazul inaptitudini fizice-psihice a salariatului constata de organele competente conform legii- la ce se refera?
Buna ziua,

Va rog sa-mi acordati un punct de vedere privind Contractul colectiv/individal de munca si salariile compensatorii de care poate beneficia un salariat in cazul desfacerii Contr. de munca.

Conform Contractului colectiv/individual de munca valabil pina in iulie 2014:

CAPITOLUL 2 - CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA
Articol 27

La incetarea Contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului,precum si in cazul inaptitudinii fizice si/sau psihice a salariatului constatata de organele competente conform legii,Societatea va acorda salariatilor o compensatie in functie de vechimea in Societate a salariatului, astfel:

-
-
-
-peste 5 ani--un numar de salarii de baza egal cu nr anilor de vechime in Societate,nu mai mult de 12 salarii.


CAPITOLUL 5 - ALTE DREPTURI
Articolul 62

In cazul desfacerii contractului individual de munca ca urmare a pensionarii,indiferent de cauza ,salariatul va beneficia ,o singura data de o indemnizatie impozabila,al carei cuantum va fi diferentiat in fuctie de vechimea in societate,dupa cum urmeaza:

-
-
-
-intre 15ani-20 ani--5 salarii de baza brute.


INTREBARE:

In cazul desfacerii contr. de munca ca urmare a Pensionarii de invaliditate gr. 2, salariatul beneficiaza de salarii compensatorii cumulate de prevederile celor 2 articole (12 salarii conform ART.27 din contr.indiv. de munca + 5 salarii art.62 Alte drepturi = 17 salarii compensatorii) ?

Multumesc pentru pentru punctul DVS. de vedere.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate gr.2
Multumesc pentru informatii,o sa studiez mai bine legile respective si revin cu intrebari?

O zi buna!
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate gr.2
Sa inteleg ca la calculul pensiei se considera cei 29 ani de cotizare ca si un stagiu complet?

Multumesc!
Buna ziua,
Sunt nascut in 14.02.1958 si am absolvit liceul in 1977, urmiand stagiul miltar termen redus de 9 luni si facultatea urmata la zi pina in anul 1984(am repetat un an).
In perioada facultatii am lucrat vara(in vacanta)aproximativ trei luni in perioada 1978-1981,perioada inregistrata in cartea de munca.
Am inceput lucrul dupa terminarea facultatii in anul 1984 si pina in prezent.
Va rog sa-mi spuneti,in cazul unei pensionari de invaliditate GR 2,care este stagiul meu de cotizare avind in vedere si perioadele asimilate.

Cu stima