avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters308495

Activitate ContSters308495

Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
accidentul s -a intamplat 17 dec , victima nu a fost spitalizata nici o zi, d la urgenta i au zis ca are fractura la vertebra 3 si iau dat 30 de zile d ingrijiri la domiciliu. apoi dupa 2 zile la alt ctrl i au zi s care doar o luxatie la alte vertebre deci nu are cum s treca o fractura in 2 zile ??!!! si apopro clinica resp e cea mai recunoscuta din oras si pers a ales-o .
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
persoana nu va merge l iml, isi va retragere plangerea. problema e ca s-a facut acea eroare d la inceput pt care nici nu trebuia sa deschida dosar penal, in fine... cea mai mare problema e ca masina mea cand am mers l RAR dupa accident pt verif franelor(care au fost ok) i s-a facut o verificare completa si pt niste mici chichite ca palpaia un bec si nu stiu mai ce (ce nu au influentat accidentul) mi au anulat itp...adica eu nu ma mai pot folosi de masina pana nu se solutioneaza dosarul si chiar daca isi retrage plangerea tot dureaza vreo 6 luni daca nu mai bine cu sitemul din Ro sa mi dea NUP. In toata chestia asta eu pierd!!! nu ma pot folosi de nimic cu chestia ca doc d la urgenta i-a pus un diagnostic gresit!! ?? e aberanta situatia cu masina!!
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
astazi a fost victima la o clinica particulara unde s-a descoperit ca nu avea fractura la vertebra 3 ci doar o simpla luxatie intre vertrebrele 5 si 6!!!! pt care nu se mai punea probl unui dosar!!!!
acum se mai poate face ceva? se poate contesta ce a zis doctorul d la urgenta? pt ca radiografia initiala e atasata la dosar ...daca se uita inca o data pe aia alt doctor?
sau in cel mai rau caz am de castig daca voi da dcotorul d la urgenta in judecata?
si apropo persoana nu mai are pretentii si a platit si singura contr la clinica respectiva
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
deci daca persoana ma da in judecata pe parte civila pt vatamare din culpa nu are baza legala,nu? sau in cel mai rau caz plateste rca-ul?

problema mea e ca nu as vrea sa ma judec deloc! pt ca e costisitor. ce ar trebui sa fac? sa conving persoana sa si retraga plangerea? iar daca isi retrage plangerea mai poate sa se razgandeasca dupa?
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
am zis pt eu nu avem decat 10 km la ora, fara alcoolemie si persoana a sarit pur si simplu in fata masinii traversand prin loc nepremis. In cazul acesta nu se da NUP? intrebarea mea era pt ca persoana vrea bani d la mine pt tratament, si vreau sa stiu daca avand NUP poate obtine ceva p cale civila?
am lovit o persoana care tranversa prin loc nepermis, nu aveam viteza nici alcoolemie, dar de la spital a zis ca are fractura la coloana 30 zile ingrijiri. Penal am inteles ca nu as avea vina , dar pe partea civila daca m ar da in judecata ce se poate intampla? persoana a zis ca ar renunta la plangere daca i-as plati o consultatie si tratament la o clinica. Dar daca se razgandeste , ca am inteles ca poate depune plangere timp d 2 luni d la accident?