avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate angheladrian

Activitate angheladrian

Am inteles ca se poate face un contract de comodat intre un proprietar de masina si un utilizator, in care sa se specifice ce taxe trebuiesc sa fie platite de catre utilizator/comodatar. Sa zicem ca este realizat un contract de comodat in care se specifica faptul ca utilizatorul trebuie sa plateasca RCA-ul. Prin contractul de comodat se transmite dreptul de utilizare nu dreptul de proprietate. Asiguratorii spun ca, legal, RCA-ul este platit de proprietar, respectiv cel care este mentionat in talon. Care este legislatia care reglementeaza aceste lucruri?
Buna ziua,

Din cate stiu, legea 60/1991 a fost adoptata pe 25 septembrie 1991, iar Constitutia Romaniei a fost adoptata pe 21 noiembrie 1991 si a intrat in vigoare prin referendum in 8 decembrie 1991 (dupa ce a fost adoptata legea 60). Stiu ca au fost modificari atat in lege cat si in Constitutie, insa o intrebare simpla este: ce ii confera acestei legi constitutionalitate, daca a fost adoptata inaintea Constitutiei? Probabil ca mai sunt si alte legi in afara de aceasta in aceeasi situatie.

Multumesc anticipat.