avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate laur_io

Activitate laur_io

Buna ziua,

Se poate sa ma ajutati cu vreo cateva sfaturi la urmatoarea situatie, va rog?
O sa relatez pe scurt ce s-a intamplat si apoi va adresez cateva intrebari, daca acest lucru imi va fi permis.
In urma cu cateva zile, in timp ce ma deplasam la serviciu, din ultima scara a blocului au iesit 4 caini latrand inspre mine amenintator.M-am aparat cu o manusa de acestia, dar apoi un domn din spatele lor m-a intrebat de ce m-am agitat.I-am raspuns ca e normal sa fiu speriat si ca ar trebui sa sun si la politie.S-a apropiat de mine, m-a lovit cu pumnul in zona fetei si apoi a zis ca pot sa sun la politie. In timpul apelului la 112, am primit alti pumni in zona toracelui si a capului.Am fost la IML pt certificat medico-legal(urmeaza sa il primesc dupa sarbatori) si am depus plangere penala la politie.De fata la toata scena a fost si un martor,vecin cu agresorul, care nu si-a dat numele pentru ca nu vrea sa ii faca rau vecinului sau.Am identificat agresorul, urmeaza sa fie identificat si martorul, dupa numarul masinii pe care o conducea.

Pentru ca este prima data cand patesc asta, as vrea sa stiu:
-care imi sunt drepturile?
-ce trebuie facut in afara de plangerea penala de la politie pentru a fi sanctionat cf legii?
-cum pot obtine daune morale si care ar fi suma care se poate obtine?
-e nevoie sa am avocat pentru a rezolva situatia?

Multumesc si scuze pentru deranj.