avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate roibu_nicoleta

Activitate roibu_nicoleta

Doamna avocat,nu era normal si legal cand soacra mea s-a dus la notariat cu fratele sotului sa dezbata aceasta mostenire sa-l cheme si pe sotul meu?Sotul meu nu a fost instiintat de asa ceva.Din ce acte am vazut eu nici nu a fost declarat ca mostenitor al socrului meu.Din cate stiu trebuia sa mearga cu amandoi si doi martori la notariat ptr dezbaterea mostenirii.Asa au facut si parintii mei cu unchii mei la dezbaterea mostenirii din partea bunicilor.
nu a facut nimeni nimic in cele 6 luni dupa moartea socrului
Dupa moartea tatalui,nu a fost discutia de asa ceva.Problema este ca mama sa traieste si cand a fost la notariat ptr a dezbate mostenirea nu a declarat decat un copil din doi.Nu a stiut nimic sotul meu pana acum doua saptamani cand am avut de plata o amenda de circulatie si la taxe si impozite am aflat cruntul adevar.M-am interesat si la OCOT si am aflat nr actului de sucesiune si nr actului de instrainare intre mama sotului si celalalt fiu.Sotul meu doreste anularea actului de succesiune si o dezbatere corecta
nu a fost instiintat de aceasta succesiune,nu a fost de acord cu ea si nici nu a semnat ceva in acest sens. Avem sorti de izbanda in a anula acest act ilegal de succesiune???
in anul 2009 socrul meu a decedat iar soacra mea in anul2010 a dezbatut mostenirea fara a-l declara si pe sotul meu. A dezbatut mostenirea doar intre ea si fratele sotului,pe sotul meu excluzand-ul din succesiune. Am facut plangere penala pentru fals in acte la Parchetul de pe langa Tribunalul Tulcea in care sotul meu a cerut anularea actului de succesiune si tragerea la raspundere penala a persoanelor implicate.Ce sorti de izbanda credeti ca avem?