avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela91

Activitate Mihaela91

Buna seara!
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Mama mea a avut o datorie pentru un card de credit unde nu a mai putut sa plateasca si s-a ajuns la executare silita. A luat legatura cu executorul pe data de 4 Dec, cu care a stabilit sa faca plata in 2 rate. Astazi era prima data cand trebuia sa plateasca jumatate din suma respectiva mai exact 650 de lei dar cand l-am sunat sa aflam cum facem plata, am aflat ca a blocat toate conturile mamei care erau pt alte credite si ca el a retras bani din acele conturi si nu mai avem de plata decat 340 de lei. Dupa ce am facut aceasta plata, mama a sunat la banca creditoare de unde a aflat ca de fapt contul a fost inchis de 2 zile desi noi am platit primii bani abia astazi. Este posibil ca acest excutor sa nu anunte ca se fac popriri din alte rate si nici sa anunte ca s-a inchis contul? Si nici banca la care se face poprirea sa nu anunte? Si pentru ce a cerut cei 340 de lei daca intr-o scrisoare anterioara aparea suma de 250 de lei pt cheltuieli de executare. Pe langa toate acestea mama l-a sunat sa ii explice ca i-a trimis banii astazi si cand i-a zis ca trebuia sa fie anuntata ca i-au fost blocate conturile, acesta a inceput sa tipe si sa ameninte ca vor mai exista si alte cheltuieli si a inchis telefonul refuzand orice discutie. Va raman recunoscatoare daca imi puteti explica ce s-a intamplat si ce se poate face in acest caz. Va multumesc!