avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate mario57

Activitate mario57

Buna ziua.

Lucrez intr-o companie cu capital majoritar de stat de 15 ani.
Problema mea este urmatoarea: daca angajatorul a venit constant in decursul timpului cu sarcini noi prevazute in " Fisa Postului" , fara a modifica prin anexe la CCM, conform Codului Muncii, nivelul salarizarii, care este procedura prin putem aduce lucrurile pe fagasul normal? Daca aceste modificari ilegale persista de multi ani putem spera la compensatii financiare retroactive? Care ar fi procedura legala de urmat?

Multumesc.
Discuție Taxa de mediu
Buna ziua!

Intentionez sa achizitionez un autoturism inmatriculat in Romania pentru care proprietarul poate prezenta dovada ANAF de taxa (timbrul) de mediu platit si nerecuperat. Inteleg ca in baza duplicatelor cartii de identitate si a talonului masinii, acesta poate actiona imediat statul in judecata pentru a recupera aceasta taxa, iar eu ca si cumparator de buna credinta sa fiu nevoit ca la inmatriculare sa achit contravaloarea acesteia, care nu este deloc mica.
Intrebarea mea este urmatoarea: inainte de intocmirea actelor de vanzare-cumparare pot face un act notarial prin care fostul proprietar sa se angajeze sa nu actioneze in justitie statul pentru recuperarea taxei de mediu pentru acest autovehicul? Exista o alta modalitate prin care se poate pot evita aceasta scapare din lege?
Va multumesc anticipat si va doresc Sarbatori fericite!