avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate raluk25

Activitate raluk25

Răspuns la discuția Salariu
Va multumesc pentru raspunsuri. Mai am o intrebare: este adevarat ca angajatorul este obilgat sa plateasca un salariu minim de 1200 de lei unui absolvent de facultate sau ramane la fel la mica intelegere dintre cei doi ?
Discuție Salariu
Buna ziua. Urmeaza sa ma angajez si as vrea sa stiu la ce salariu am dreptul in situatia in care inca nu am terminat facultatea. Am inghetat ultimul an si urmeaza sa.l reiau din toamna. Postul este de asistent manager, programul de lucru luni-vineri, orele 9-17,30 si sambata cu program intre 9-14,00 ( cu mentiunea ca o sambata lucrez, una nu). Nu am mai lucrat inainte. Va multumesc.
Multumesc mult !
Am incercat sa discutam civilizat cu ei, nu vor sa inteleaga. Stie ce situatie avem. Mai ales ca noi locuim in aceeasi curte cu mama tatalui meu care si ea la randul ei are o varsta si are nevoie de sprijinul meu ( pentru ca tata este barbat si nu are cum sa o ajute ).
Ei vor sa ne faca sa le dam drepturile noastre dupa mama.
Acum am discutat cu tata, ramane dupa sarbatori sa ne interesam de un azil care sa ni.l permitem si vedem ce mai urmeaza. Asa cum ati spus si dvs nu am avut mari legaturi cu bunica, dar tocmai pentru ca suntem oameni si rude incercam sa facem ce este bine pentru ea asa cum putem. Daca aveam posibilitatea o luam la mine fara sa intreb pe cineva, dar nu am cum.
Dar in cazul in care refuza orice intelegere si totusi o sa am surpriza sa o aduca pe bunica mea, eu ce pot face ? Ce solutii am /
Am inteles. Da, ea insista cu faptul ca daca mama nu mai este, cum am drepturi dupa ea am si obligatii. Multumesc mult. Sper sa rezolvam cumva.
I-am propus si nu vor sa ajungem la un consens. Au spus clar ca ei ( ea si sotul ei ) nu pot sa mai aiba grija de bunica, ca ei s-au ocupat 3 ani si ca acum este si randul nostru. Nu stiu ce sa fac. Este o situatie complicata mai ales pentru bunica mea. Ei sunt in stare sa o aduca la mine acasa si sa o lase. Si ce fac eu ? Cum ma voi putea descurca nu stiu.
Multumesc !
Contractul nu prevede astfel de clauze. Stiu ca am o obligatie morala, dar cum pot sa o ajut cand nu am cum ? Avand acest handicap si o varsta destul de inaintata nu este tocmai usor intretinerea ei. SI nu ma refer neaparat financiar ci la faptul ca nu are cine sa se ocupe de ea permanent. Nu o putem lasa nesupravegheata. NIci macar financiar nu-mi permit sa pot sa.i aduc o asistenta acasa. Matusa a intretinut.o pana acum si a spus ca urma ca si mama sa o ia la noi acasa sa o ingrijeasca. Matusa si mama nu s-au inteles niciodata foarte bine> Eu sunt de acord pe de-o parte si cu matusa mea. Locuind acolo cu parintii ei i-a ajutat cu tot, mama neimplicandu-se foarte mult, dar o iau la mine acasa si ce fac ? Suntem plecati toata ziua. Cum o sa-i fie mai bine ? Din spusele matusii nu vor sa colaboreze si sa punem si noi bani. Ei vor sa o luam la noi minim 1 an de zile sau sa.i cedam toate drepturile si sa o ingrijeasca in continuare. Tocmia asta e problema. Stie in ce situatie suntem si ne forteaza mana.
Bunica nu mai are proprietati, le-a impartit celor doua fiice.
Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea: mama mea a decedat in urma cu cateva luni. Ne-a ramas drept mostenire mie (22 ani ), fratelui meu (18 ani) si tatalui meu o casa pe care are contract de vanzare-cumparare incheiat intre mama decedata si mama ei care este in viata. Mama are o sora care locuieste in aceeasi curte cu bunica care are parkinson si are nevoie de cineva permanent langa ea. Pana la decesul mamei mele au convenit ca matusa mea sa o ingrijeasca pe mama lor, iar mama mea ii oferea in schimb anumite culturi de pe pamantul la care avea drept la asociatie. Acum, matusa mea ma obliga sa o iau la mine acasa pe bunica mea sa o ingrijesc. Ceea ce este foarte complicat pentru ca tatal meu nu are cum , lucreaza si in plus este barbat si nu poate ingriji o batrana, fratele meu nici atat, mai raman eu care este peste putinta mea avand deja destul probleme de care trebuie sa ma ocup si in plus sunt studenta in ultimul an. Din cate am inteles de la matusa mea are pretentia ca noi sa renuntam complet la dreptruile de mostenire in favoarea ei pentru a avea grija in continuare de bunica mea. Mentionez ca bunica a loucit si locuieste in continuare in acea casa.
Stiu ca orice drept atrage si o obligatie. Dar in acest caz daca eu nu-mi pot indeplinii obligatia ce solutie am ?
Va multumesc !