avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaIsar

Activitate RamonaIsar

Sarbatori fericite si dvs!

Multumesc frumos pentru raspuns.

Inca o intrebare as avea, o alta suma de bani a fost platita pe un alt teren, dar in chitanta este precizat ca cel care cumpara se obliga sa plateasca taxele din Registrul Agricol, pana la data succesiunii. S-a scris de mana o declaratie de catre tatal meu prin care se precizeaza suma, suprafata terenului. La finalul acestei declaratii, vanzatorul a scris "Am primit suma de ..., pe suprafata respectiva de teren" cu semnatura. Precizez ca nu sunt martori trecuti in declaratie cu nume si semnatura, dar la fata locului exista un martor. Are valoare aceasta declaratie si acest martor?

Multumesc.
Este posibil sa fie tatal vanzatorului. Verbal vanzatorul si fratele sau isi impartisera mostenirea, dar nu stiu daca legal au facut succesiunea. Tatal era decedat la acea data.


Cu adaugare la primul mesaj, ca din momentul platii terenului, vanzatorul a fost scos din evidente la primarie, tatal meu figurand cu plata impozitelor, dosarele pentru APIA, etc.
Ce trebuie facut in situatia urmatoare: acum 10-12 ani, tatal meu a facut o chitanta la primarie intre el si o a doua persoana de la care a cumparat o anumita suprafata de teren , extravilan. Aceasta chitanta a fost semnata de cei in cauza, pe aceasta chitanta sunt trecuti 2 martori plus semnatura primarului la acea data. Atunci s-a platit o anumita suma de bani aferenta suprafetei de teren, la valoarea din acea data. Persoana respectiva a dat si o declaratie, semnata de el conform careia a primit acea suma de bani. Actele la momentul respectiv nu au fost facute.
In momentul de fata, persoana careia a fost platita acea suma de bani nu vrea sa faca actele. Mentionez ca in tot acest timp, terenul a fost lucrat de catre tatal meu.

Vreau sa stiu ce se poate face in cazul acesta.

Va multumesc.