avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Activitate Maria2014

Activitate Maria2014

Am rezolvat-o.
Am intrebat la asistenta contribuabili (ce simplu) si au spus ca pot sa introduc articol in casa de marcat "avans lenjerie" "plata partiala lenjerie" etc.
Va rog, ar putea sa-mi spuna cineva cum sa fac? Inca nu am gasit nici un raspuns si nu stiu cum sa procedez.
Va multumesc.
Ok.
Asta era intrebarea mea. Ce scrie pe bonul fiscal pe care il atasez la factura in cazul unui avans sau al unei rate?
Da, inteleg, doar ca in ultimul timp mi-a spus mai multa lume ca nu am voie sa emit chitanta pe persoana fizica.

De asemenea am gasit pe net acest raspuns cu privire la incasarea ratelor prin casa de marcat.

"Având în vedere prevederile art. 1 alin.(2) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora operatorii economici care intra sub incidenta acestei ordonante au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor, încasarea ratelor pe baza altor documente decât bonul fiscal constituie contraventie potrivit art. 10 din ordonanta sus-mentionata.”
Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta?
Emit factura acum sau cand ridica produsul?