Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ratelor?

Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta?
Emit factura acum sau cand ridica produsul?
Buna ziua,

Emiteti factura de avans si chitanta pentru incasarea sumei.
Cand livrati produsul emiteti factura finala, stornati avansul si emiteti chitanta pentru incasarea diferentei , daca este cazul.
Da, inteleg, doar ca in ultimul timp mi-a spus mai multa lume ca nu am voie sa emit chitanta pe persoana fizica.

De asemenea am gasit pe net acest raspuns cu privire la incasarea ratelor prin casa de marcat.

"Având în vedere prevederile art. 1 alin.(2) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora operatorii economici care intra sub incidenta acestei ordonante au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor, încasarea ratelor pe baza altor documente decât bonul fiscal constituie contraventie potrivit art. 10 din ordonanta sus-mentionata.”
Daca intrati in categoria comerciantilor care au obligatia sa detina casa de marcat , emiteti bon fiscal pe casa de marcat pe care il atasati la factura in locul chitantei.
Ok.
Asta era intrebarea mea. Ce scrie pe bonul fiscal pe care il atasez la factura in cazul unui avans sau al unei rate?
Va rog, ar putea sa-mi spuna cineva cum sa fac? Inca nu am gasit nici un raspuns si nu stiu cum sa procedez.
Va multumesc.