avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate necajita31

Activitate necajita31

Discuție Poprire pe cont
Sunt garant ipotecar la un credit,in valoare de 27.000 euro pe care l-am facut eu si sotul meu; ipoteca fiind pe un imobil (apartament cu 2 camere)care la momentul creditului valora 54.000 euro; in urma executarii imobilul propriu, a fost vandut cu o suma foarte mica, iar dupa executarea silita am ramas datori cu suma de 30.000 euro la aceea banca, tinand cont ca am mai platit 2 ani creditul lunar.
Acum sotul nu mai lucreaza, lucrez doar eu, si am poprire pe cont de catre executor-- 30% din salariul meu; adica din 1000 ron, mai i-au 700 ron..Am doua intrebari: 1) Are voie executorul sa-mi puna poprire pe cont? ( ei nu m-au executat silit cand valoarea imobilului era foarte mare...ci atunci cand a mai scazut...si l-au vandut la licitatie pe nimic)
2) As vrea sa-mi schimb serviciul (unde i-au banii pe statul de plata), si as vrea sa depun la banca unde am poprire doar 600 ron ca sa-mi i-a executorul 180 ron, credeti ca se intereseaza unde lucrez si o sa-mi opreasca pe statul de plata? Nu as vrea sa se mai stie.

Va multumesc din suflet