avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate bconstantin

Activitate bconstantin

cum poate un bloc sa paraseasca o asociatie de proprietari,pe cale legala ,si ce ar trebui sa faca acel bloc dupa ce paraseste asociatia?
asociatia are cam 20 de blocuri aproape un cartier
eu nu inteleg de ce in fiecare luna sunt pierderi ,atata timp cat femeia de servici bate pe la usi sa ia cate o galeata de apa sa spele scara ,vad normal ca in acea coloana sa fie o fluctuatie + - de la o luna la alta ,ceva de genul celor de la curent electric ,doar ca in listele de plata de la asociatia de proprietari tot timpul este un MARE MINUS ca na de asta se cheama si PIERDERI X-(
Legal asociatia de locatari ce poate sa faca cu banii incasati la penalizari?De exemplu banii de la penalizari de la un bloc pot fi folositi la alte blocuri pentru diferite activitati?
va multumesc pentru raspunsuri.Mai nou am aflat ca parintii mei au fost dati in judecata de asociatia de locatari pentru recuperarea datoriilor ,procesul urmand sa fie la sfarsitul lui februarie.Nu cred ca este cea mai buna solutie,de ce nu exista bunavointa din partea asociatie sa se fi ajuns la o solutie amiabila in cei doi ani adica 2011 si 2012 tatal meu a ramas fara loc de munca si au trebuit sa traiasca din pensia mamei si somajul tatalui ,iar din acesti bani trebuiau sa achite lunar si 2 rate la banci ,adica se poate dovedi cu acte ca nu este vorba de rea vointa din parteaparintilor mei.Pe listele de plata lapare o rubrica numita PIERDERI , aici se incarca de obicei doar apa rece.este legala aceasta rubrica ?eu nu o vad legala adica eu ce vina am daca se pierde apa pe traseu ,eu trebuie sa platesc cat consum.Daca tu comanzi o pizza prin telefon sa o aduca la usa ,iar cel care face livrarea pierde jumatate din pizza ta , ce faci? platesti o pizza intreaga?NU CRED.
Buna ziua! Din motive financiare in perioada 2011....2012...2013 parinti mei nu au mai putut plati datoriile lunare catre asociatia de locatari.In toata aceasta perioada sa adunat o suma mare la restante si o alta suma si mai mare la penalizari.Incepand cu 2013 parintii mei au inceput sa achite din aceasta datorie cerandule sfatul si ajutorul celor de la asociatiea de locatari care au zis ca ei nu pot face nimic mai mult iau obligat ca tot timpul cand faceau plati 20% din suma sa mearga la penalziari,astfel ca parintii mei nu mai reusesc sa ajunga la zi cu cheltuielile desi lunar ei platesc in jur de 400 ron catre asociatia de locatari.In perioada 2011 ... 2013 cand parintii mei nu au putut plati apar pe listele de plata in sectiunea PIERDERI trecuti si cate 20m3 apa rece desi ai mei duceau citirea apometrelor corect iar consumul lor lunar nu depasea 3m3.In vara lui 2013 parintii mei au vrut sa achite integral restantele pt ca sa nu mai creasca penalizari dar au fost refuzati si obligati sa achite si 20 %din penalizari,motiv pentru care ai mei nu au mai platit restantele.In acest moment suma restanta este in jur de 7000 iar penalizarile in valoare de 12000.Va rog o solutie la aceasta problema ,cum se calculeaza penalizarile si daca se pot anula sau micsora ?