avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate just_codrin

Activitate just_codrin

Am si eu o mica problema. Sper sa fie mica.
Am 25 de ani si anul trecut am incheiat un contract de vanzare-cumparare pentru o masina cu tatal meu, tatal fiind cumparatorul. Problema e ca masina valora 10.000 ron, dar cel care mi-a redactat contractul a trecut euro in loc de ron. Cand am vazut acest aspect, deja era prea tarziu.

1. Ce ar trebui sa faca sotia mea, dat fiind faptul ca lucreaza intr o institutie publica si trebuie completata declaratia de avere anuala? In declaratia de anul trecut ea a mentionat masina, iar anul asta ar trebui sa treaca faptul ca a instrainat-o...cu 10.000 de euro? Desi ea nu facea decat 10.000ron?
2. E posibil ca eu sau tata sa avem probleme deoarece am trecut in contract mai mult decat valoarea masinii?
Răspuns la discuția Furt intre rude
gi-jane2 a scris:

Nici dvs si nici sotia nu veti fi urmarite penal, sigur ca fapta se va cerceta, veti fi chemat pentru declaratii, insa nimic mai mult. Nici nu veti ajunge la judecata sau ceva pt ca nu sunt dovezi.
Poate are dovada ca au existat acei bani, dar daca sunt comuni cum stau la el, tot asa bine stau si la ea.
Ati vb cu sotia, stia de bani ?


Sotia mi-a spus ulterior celor intamplate faptul ca banii respectivi au fost de fapt cheltuiti de el cu ceva timp in urma si ca este doar o minciuna sfruntata, spusa de el pentru a o intimida, atat pe ea cat si pe cei care intentioneaza sa o ajute.
Discuție Furt intre rude
Acum cateva zile o prietena m-a rugat sa o duc cu masina mea pana la apartamentul in care locuia cu sotul ei ca sa isi ia cateva lucruri personale (haine, incaltaminte, bijuterii si lucruri de-ale copilului constand de asemenea in haine si incaltaminte) si certificatul de casatorie, aceste fapte intamplandu-se in lipsa sotului. Cineva din blocul respectiv ne-a vazut si l-a anuntat pe respectivul. De curand acesta a depus plangere la Politie impotriva ei si a mea, acuzandu-ne de \"furt intre rude\" (eu nu sunt ruda cu el) si ca i-am sustras si suma de 10.000 lei din locuinta, desi din discutiile mele cu ea acest lucru nu este adevarat.
Din cate stiu, ei inca nu sunt in proces de divort, desi este foarte probabil ca acest lucru sa demareze in perioada urmatoare.

1. In ce masura pot fi dovedite acuzatiile lui? Ma refer in special la problema celor 15.000 de lei.
2. In situatia in care, sa zicem, dovedeste cumva ca i-au fost sustrasi cei 15.000 de lei de catre sotie, pot fi acuzata de complicitate la furt? pana la urma eu nu am facut decat sa imi ajut o prietena sa isi ia cateva lucruri personale din apartamentul in care locuia cu sotul, avea cheie de la locuinta, nu a fortat nimic. Si in plus, eu nici nu am intrat in apartament, nu am facut decat sa o ajut sa isi care bagajul cu haine pana la masina. Acelasi lucru putea sa il faca si un taximetrist.

Va rog mult sa ma ajutati cu raspunsuri.