avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate FSimona

Activitate FSimona

Am instalat ultima versiune a opfv de pe site-ul anaf si in momentul in care vreau sa completez la obiectul platii din lista de ibanuri nu imi apare codul iban aferent impozitului pe constructii. vi s-a intamplat si voua asa? trebuie sa actualizez eu ceva la program sau de ce nu imi apare codul iban corespunzator pentru impozitul pe constructii?
Ce impozite/taxe trebuie sa plateasca o societate in cazul unei convetii civile/contract de colaborare cu o persoana fizica? Trebuie platit doar impozitul de 16% sau si CAS si CASS? Va multumesc.
Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru garantia de buna executie?
Situatia e in felul urmator: societatea noastra are un contract cu statul pentru executarea unor servicii. Firma trebuie sa constituie garantia de buna executie intr-un cont deschis la trezorerie pe numele firmei noastre. Nu am primit factura pentru aceasta garantie, ea fiind constituita in baza contactului. Cum inregistrez in contabilitate aceasta garantie?
Va multumesc!
un salariat poate sa fie concediat daca nu s-a prezentat mai multe zile la locul de munca nemotivat? dupa cate zile poate sa fie concediat?
Ce documente trebuie sa contina dosarul de angajare?
Potrivit legii foaia de parcurs nu este un document tipizat. Imi poate spune cineva ce anume trebuie sa contina foaia de parcurs, pe langa nr. de inmatriculare, numele soferului, data si ora plecarii, data si ora sosirii, distanta parcursa, mai trebuie sa trec altceva?. Vreau sa fac un model in excel si vreau sa fie corect.
Daca in anul 2013 am avut o cifra de afaceri mai mica de 100.000 euro si am efectuat o achizitie intraconumitara trebuie sa depun D 094?
Răspuns la discuția Corectare D 300
Multumesc. Ce se intampla daca pana la data depunerii urmatorului decont nu se solutioneaza aceasta corectie de erori materiale?
Discuție Corectare D 300
Am depus D300 eronat. La randul 22 ''Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%'' am scris o suma mai mica decat cea corecta, rezultand astfel soldul sumei negative de TVA la sfarsitul perioadei de raportare mai mic decat cel corect.
Cum procedez legal la corectarea acestei erori? Trebuie sa fac cerere la Administratia fiscala pentru corectarea acesteia sau pot sa corectez in decontul urmator la regularizari, randul 30 ''Regularizari taxa dedusa''?