avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate catalinita

Activitate catalinita

Deci practic ar insemna sa ma judec cu statul, nu cu administratia de locatari :)


Nu neg ca nu ar fi un avantaj faptul ca exista caldura in bloc, de altfel cum ar fi si un dezavantaj pentru locatarii apartameltelor din jurul meu daca eu nu as avea nicio sursa de incalzire alternativa, conform logicii respective,peretii ar fi reci,deci ar exista o pierdere de caldura pt. dansii.
La fel de valabil este si faptul ca locatarii din jurul apartamentului meu au montate repartitoare, si desigur, puteti spune ca eu pot opri oricand caldura dar va asigur ca dansii au caloriferele oprite :).

Tot pe firul acestei logici, inseamna ca vara eu sunt indreptatit sa actionez in instanta vecinii din jur care nu detin aer conditionat, intrucat la mine in casa sunt sa zicem x grade constant, iar dansii imi incalzesc peretii, deci eu ies in pierdere.

Tot pe firul acestei logici, cand are loc cate un concert intr-o piata, organizatorii sunt indreptatiti sa vina pe la trecatori sa pretinda taxe pentru faptul ca aud muzica...

Sunt pierderi pe care ca o companie ti le asumi, nu hartuiesti oamenii cerandu-le bani.

Nu reusiti sa ma convingenti cum ca e ok sa platesc un serviciu de care nu beneficiez sau beneficiez indirect prin legile fizicii.

Multumesc,
Catalin Nita.
Pot sa inteleg ca fiind o cheltuiala comuna un radiator pe casa scarii, contorizat (ceea ce nu este cazul ca nu exista) dar cum rds-ul nu imi cere bani pe cablul si amplificatoarele de semnal necesare pt serviciile furnizate asa ma astept ca nici radet-ul sa nu-mi ceara bani pentru tevile prin care el isi furnizeaza clientii cu agent termic. E problema furnizorului sa-si izoleze tevile si sa-si optimizeze reteaua astfel incat sa nu aiba pierderi.
Buna ziua,

Spatiile comune presupun ca reprezinta scara, caz in care din cate stiu, nu mai exista radiatoare.
Cat despre izolatia termica corespunzatoare...presupun ca e acea izolatie care nu permite transferul de caldura intre tevi si mediul exterior, lucru care de altfel se poate masura. Nu stiu daca exista un standard trecut pe undeva in ceea ce priveste izolarea tevilor de caldura cu specificatii cum ar fi tipul materialului folosit, grosimea acestuia s.a.m.d.

In orice caz, blocul este contorizat, iar in factura care mi se emite in baza a nu stiu carui contract, este specificat clar ca plata se efectueaza pentru cele doua coloane, in rest valorile sunt 0.

Multumesc,
Catalin Nita.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Aceasta notificare presupun ca se face in scris si se preda administratorului. Exista un numar de inregistrare pe care sa-l pot cere de la administrator, eventual cu stampila, a.i. sa pot demonstra ca notificarea a fost luata la cunostinta?

Multumesc,
Catalin Nita.
Buna ziua,

Anul trecut m-am debransat de la caldura, am montat centrala si totusi, aparent inca mai platesc caldura celor doua coloane care imi traverseaza apartamentul (cu toate ca tevile sunt acoperite intr-o masca de rigips, practic nu mai emana niciun fel de caldura). Intrucat consider ca nu beneficiez de niciun fel de caldura de la sistemul de termoficare as dori sa va intreb daca se poate face vreun demers legal astfel incat sa nu mai platesc pentru un serviciu de care nu beneficiez.

Multumesc,
Catalin Nita.