avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate straty1986

Activitate straty1986

buna ziua !As dori sa stiu care este varianta ce-a mai buna ,mai sigura ,mai rapida si cat m-ar costa ....este vorba despre o societate comerciala formata din 5 asociati cu cate 10 parti fiecare a 10 ron la capitalul social ,,adica 20 % actiuni eu sunt unul din cei 5 si sunt si administrator ec ,cineva vrea sa ,,cumpere,,sa preia sa zic asa partile sociale ...este vorba despre alte doua societati carora vrem sa le cedam partile sociale ..am inteles ca se face adunarea generala A.G.A in care se hotaraste acest aspect ..iar pe urma contractul de cesionare intre parti asta ar fi prima varianta ,,cat dureaza ,ce probleme as putea avea ?sunt predispus vre-unui control ?cat ar costa? a doua varianta am inteles ca se poate ca cele doua firme sa detina actiuni ,,sa devina actionari in firma noastra cu 1 % iar apoi sa facem cesiune interna ...si noi sa iesim total din aceasta firma ..aceasta varianta cat ar costa ?ar fi mai ok decat prima? desigur m-ar interesa si un avocat care ma poate ajuta sa finalizez una din cele doua variante ...stima!
Discuție Testamentul
buna ziua!! as dori sa aflu ce riscuri am de a fi atacat ,de a pierde bunurile mai exact un apartament lasat prin testament de unchiul meu mie in urmatoarea situatie:
unchiul a fost casatorit ,nu are copii ..apartamentul a fost dobandit inpreuna cu sotia care de 2 ani a decedat aceasta lasandu-i unchiului testament s-au ceva de genul pentru partea ei,,unchiu a deschis succesiuna si nu a fost atacat de rudele ei pentru parte dansei asadar el devenind proprietar unic de curand acesta facandu-mi mie testament pentru acest imobil ...poate fi atacat de fratii acestuia?de nepoti??sa-u ce act ma-ti sfatui sa fac sa fie mai sigur ..!!
va multumesc !!stima!