avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate quitmonty21

Activitate quitmonty21

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu depuneti nici un ban. Este o teapa !! Nici o banca nu face asemenea comunicari. Cel mult va invita pentru discutii. Daca stiti cine este persoana sesizati organele competente.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati platit coletul la primire din partea curierului, ar trebui sa insistati la Oficiul de Curierat sa va comunice unde a trimis banii si cum. Escrocul-Furnizor trebuie sa-si fi dat un cont bancar si acolo are datele adevarate. Ok, firma de curierat spune ca ei nu sunt raspunzatori dar datele scontului bancar in care banii s-au scurs ar trebui sa va spuna. Ar trebui ca politia sa ii intrebe ficial. Asemenea escrocherii ar trebui ca sa dispara din Romania. Deschideti ochii fratilor. nu va mai lasati amagiti,de himere- Sanchi Black Freitag sau mari Educeri de Preturi.
Puteti sa indicati ce Lege specifica acest lucru ??
Discuție Pensionare....
Buna Ziua,
Locuiesc cu familia de mai bine de 20 de ani in strainatate. Actual conform legilor tarii in care traiesc ( mentionez ca nu am renuntat la cetatenia romana ) am implinit toate conditiile conf. legii sa ies la pensie. Sant unele puncte la care as dori un raspuns pe cat este posibil.
1. Cum pot obtine dovezile ca am efectuat stagiul militar in Romania ( mentionez ca nu sant in posesia Livretului Militar )?
2. Cum pot obtine o dovada sub forma de adeverinta- peste faptul ca detin diploma de absolvire la zi a unui Institut de Invatamant Superior capatand titlul de Inginer.
3. Cea mai grea problema la care nu am gasit sau capatat nici un raspuns. In tara in care locuiesc legea prevede 62 de ani si 8 luni prag de iesire la pensie la cerere. In Romania acest prag este de 65 de ani. Din aceasta se naste un conflict de prevederi ale legilor.
In tara in care traiesc indeplinesc conditia ca varsta dar nu am vechimea conf. legii.
in Romania indeplinesc vechimea in munca ( insumand anii lucrati in Romania si ani lucrati aici ) dar nu indeplinesc varsta de pensionare.
Cum s-ar putea rezolva acest conflict??? Trebuie sa ma adresez direct la CEDO??
Cu respect
quitmonty21