avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate ssa232

Activitate ssa232

Buna ziua!

Sunt persoana juridica, caut sa angajez muncitori calificati proveniti din Republica Moldova, au dubla cetatenie MD-RO. As dori, daca stie cineva, sa stiu care sunt conditiile si ce pasi trebuiesc urmati.
sa va dau un exemplu concret: consumul baturilor alcoolice in timpul programului.
Fisa postului exista. Din ce stiu, in ea sunt specificate doar indatoririle angajatului ci nu ce nu are voie sa faca. (sper sa nu ma insel!) Instruirea se face lunar, conform legislatiei. Restul detaliilor sunt in ROI.

Eu ma gandeam la ceva suplimentar acestora, ca o supra-instruire. :-/
Exista formulare de procese verbale care se pot incheia, intre angajator si angajat, la inceputul zilei de lucru privind respectarea unor anumite conditii pe parcursul programului?
Multumesc!
Concret!
Societatea comerciala este in isolventa...automat nu poate participa la licitatii.
Am auzit (posibil este doar un zvon) ca s-ar fi dat o lege (prin decembrie 2013) cum ca firmele aflate in insolventa ar putea participa la licitatii!!???
Societatea este sub administrarea unei case de insolventa si are planul de reorganizare aprobat de instanta.

Este adevarat? :worthy: :foottap:
Si daca este asa va rog sa imi spuneti si legea. Ma intereseaza in mod deosebit acest lucru.

Multumesc anticipat.