avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate anna1234

Activitate anna1234

Buna ziua!
Doresc sa atrag atentiei dumneavoastra un subiect in care poate multe persoane sunt in cauza.
Eu sunt casatorita, intrebarea e scurta: exista vreo posibilitate de a achizitiona un imobil care sa fie doar proprietatea mea (deci nu bun comun cu sotul meu). Adresez aceasta intrebare, intrucat sotul meu a avut/inca mai are probleme cu un credit pe care nu l-a achitat in totalitate, acesta fiind contractat inainte de casatoria noastra si nu am vrea sa intampinam anumite probleme, pana reusim sa solutionam cu imprumutul respectiv (repet - neachitat).
Si daca stie cineva, daca am cumparat o locuinta, in urma cu doi ani prin programul Prima Casa, exista vreo interdictie de a achizitiona un imobil, inainte de achitarea creditului acestuia?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Credit neachitat
Multumesc pentru raspunsuri. Si am uitat sa mentionez faptul ca imprumutul a fost primit inainte de a ne casatori.
Răspuns la discuția Credit neachitat
Multumesc pentru raspunsuri. Inca ceva as mai avea de adaugat. Stiti cumva, daca totusi, sa presupunem ca ar interveni actiunea de executare silita, pot intra in domeniul de actiune al acesteia banii detinuti intr-un cont de catre sotie (adica eu), daca acestia sunt dobanditi in timpul casatoriei (deci numai banii...nu alte bunuri mobile sau imobile). Va multumesc.
Buna ziua!
Sotul meu a beneficiat de un credit bancar in anul 2007 (pe o perioada de 10 ani. Din cauza unor probleme financiare, din anul 2008 nu a mai avut posibilitatea de a achita nicio rata. A incercat o negociere cu banca, reesalonare a ratelor...fara niciun succes, insa. In toti acesti ani (pana in prezent) nu a primit decat o singura notificare..si asta undeva prin 2008-2009, prin care era informat ca acel credit a fost achizitionat de la banca de catre o firma de recuperari credite. Am verificat si pe site-ul Ministerului de Justitie, pentru a verifica daca este inregistrat cu dosar de executare silita (nu este nimic pe numele lui), iar in aceasta perioada sotul a lucrat cu contract de munca, fara a "suferi" de vreo poprire a salariului.
Va rog sa imi spuneti, unde ar trebui sa verificam ce se mai intampla cu acel credit, noi fiind acum plecati din tara. Este posibil sa se fi prescris? Cum de nu s-a intocmit dosar de executare silita pana acum?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.