avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_avram

Activitate andrei_avram

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

Anul trecut pana in februarie am lucrat la o societate, de unde mi-am dat demisia pentru a putea efectua un stagiu de practica in vederea finalizarii programului de master. Ulterior nu am reusit sa ma angajez pana in ianuarie 2014. Acum doresc sa ma reinscriu la casa de asigurari de sanatate la care fusesem inscris, insa pentru aceasta mi s-a comunicat ca am nevoie de urmatoarele documente:
- copie decizia de incetare a contractului de munca de la vechiul angajator;
- copie contract de munca noul angajator;
- adeverinta de venit de la administratia financiara si registrul comertului ca nu am avut alte surse de venit din februarie 2013 pana in ianuarie 2014;
- dovada platii contributiilor de CAS in aceasta perioada, corespunzatoare salariului minim pe economie (respectiv, 41ron/luna pana in iunie 2013 si 44ron/luna din iulie pana in prezent). Mentionez inca o data ca nu am avut salariu in aceasta perioada.
De la serviciul clienti al casei de asigurari de sanatate respectiva mi s-a spus ca aceasta plata a contributiei de asigurare de sanatate este obligatorie pentru toti cetatenii romani cu domiciliul in Romania, indiferent daca au sau nu un venit. Aceeasi informatie am primit-o si de la ghiseul casei de asigurari respective.
Puteti sa imi confirmati daca acest lucru este intr-adevar prevazut in lege?

Va multumesc pentru raspunsuri.