avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate andreiiosif

Activitate andreiiosif

Răspuns la discuția Am furat dintr-un magazin
Este posibil sa fiu retinut preventiv in arestul politiei, daca totusi imi recunosc fapta si declar acest lucru? La urma urmei e vorba de un prejudiciu relativ mic (ma refer la cel produs de catre mine, nu stiu de restul prejudiciului din magazin, pana la 8000 de lei), pe care il pot achita, la fel si amenda...plus ca e prima abatere si regret gestul...
Practic va veni politia sa ma ia cu catuse si toate cele?!
Buna ziua,

Inca nu mi s-a intamplat, dar cu siguranta in perioada urmatoare urmeaza sa fiu audiat pentru un furt comis in magazinul unde am lucrat. Ideea este ca recent m-am mutat din orasul respectiv undeva la vreo 300km distanta si in cazul in care voi fi audiat, nu cred ca ma voi putea prezenta in timp util. Citatia cel mai probabil o voi primi pe adresa unde am locuit, inainte, deoarece inca mai am viza pana la sfarsitul lunii februarie. Dar daca nu voi putea intra in posesia ei sau nu voi fi instiintat cand voi fi citat? Intrebarea mea ar fi ce risc ar fi daca nu ma prezint si daca audierile pot fi mutate si in orasul unde locuiesc acum.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Am furat dintr-un magazin
La asta ma gandeam si eu. Este posibil sa primesc doar o amenda administrativa, tinand cont ca este prima abatere si ca fapta nu este atat de grava? Eu acum nu mai locuiesc in orasul respectiv, sunt la vreo 300 de km distanta, in cazul in care voi fi chemat la audieri, pot cere ca acestea sa aiba loc in orasul unde locuiesc eu acum?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am furat dintr-un magazin, in care eram angajat, doua obiecte a caror valoare ajunge undeva la 350 de lei.
Ulterior, am plecat de acolo, acum o luna, dar nu din aceasta cauza. Ieri am aflat ca s-ar fi descoperit niste filmari cu mine in timp ce am sustras acele produse dar nu se poate vedea pe camere daca am si plecat cu ele din incinta magazinului. Asta in urma inventarului efectuat cu cateva zile in urma. Ideea este, din cate am inteles, ca lipsa totala la inventar este de 8000 de lei! Si ca reprezentantii acestui magazin urmeaza sa duca secventele acelea la politie, pentru ca mai apoi sa mi se faca dosar penal si sa ma oblige sa achit lipsa totala din inventar, adica 8000 de lei. Este posibil asa ceva? Ce mi se poate intampla in acest caz? Mentionez ca nimeni din cadrul magazinului, in afara de cativa fosti colegi (care au auzit din intamplare aceasta discutie intre sefi) nu au luat legatura cu mine referitor la acest fapt si nici eu nu am recunoscut nimic.

Va multumesc anticipat!