avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate silvian60

Activitate silvian60

Răspuns la discuția Demisie administrator SRL
Faptul ca societatea nu a mai inregistrat un alt administrator este culpa mea? Daca dupa un an de la acceptarea demisiei mele societatea societatea are probleme cu ANAF pentru ca nu a mai depus documentele fiscale este problema mea?
Am depus si inregistrat la societate(SRL) demisia din functia de administrator. A fost convocata AGA care a acceptat demisia cu conditia incheierii anului fiscal. Am facut acest lucru si AGA a acceptat descarcarea mea de gestiune. In acel moment am considerat ca am indeplinit toti pasi necesari pentru a nu mai avea legatura cu acea societate. Peste 2 ani solicitand un cazier fiscal constat ca societatea nu inregistrase la ORC schimbarea administratorului. Mergand la societate si amenintandui cu instanta acestia au inregistrat la ORC(dupa 2 ani) hotararile prin care a fost acceptata demisia si cea prin care am fost descarcat de gestiune. Intrebarea mea este din punct de vedere legal eu de cand nu mai sunt administratorul societatii, din momentul acceptarii demisiei mele si descarcarea de gestiune sau din momentul cand societatea a inregistrat la ORC hotararile respective?