avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Activitate dani-1980

Activitate dani-1980

Este adevarat ca daca am cumparat o casa executata de banca prin licitatie publica,nu o pot revinde decat dupa un anumit termen?
Răspuns la discuția Drept de trecere
Nu stie nimeni?
Am cumparat casa si ulterior teren in spatele ei,casa de langa mine a fost pierduta la banca,si terenul din spatele ei,lipit de al meu e proprietatea statului.Dar in timp ce casa mai era folosita,vecinul care a pierdut-o a construit intentionat o cosmelie de 3x2m,abuziv,care acum imi restictioneaza accesul si cu roaba in gradina mea noua(de doi ani)avand spatiu de doar 65 cm intre casa si cosmelie.
Casa s-a vandut acum la licitatie,iar noii proprietari nici nu vor sa auda de daramat,cu toate ca au aceleasi drepturi pe acel teren ca si mine.Mentionez ca pe terenul respectiv fostii proprietari nu au avut nici drept de folosinta,impozitul neplatit de n ani,casa si terenul neaflandu-se pe acelasi extras,dar noii proprietari sustin ca tot ce a ramas e al lor si nu daramam nimic#-o.E vorba de doar sase metri patrati.Ce pot face in situatia aceasta,va rog?
In cel mai rau caz,am sa depun cerere de cumparare si pentru cealalta parte de gradina,si ii las doar cu cosmelia si eu cu toata gradina,ce sa fac
Răspuns la discuția Cumparare gradina
Am extrasul nou ,de cateva saptamani,scrie clar: proprietar Statul Roman 1/1,e in domeniul privat,nu drept de folosinta,nu nimic in plus.Mai stiu ca are casa de mai putin de 30 de ani.Ma intereseaza daca pe viitor il poate lua cumva in instanta sau uzucapiune.Multumesc
Stau la casa si nu am gradina deloc.Vecinul are gradina intinsa pana in spatele casei mele,dar nu mai locuieste aici,gradina este o paragina totala,nu este proprietar pe gradina,este Statul Roman,nu are si nu a avut drept de folosinta asupra ei si nu a mai platit impozit pe ea de vreo doi ani.Pot cumpara de la primarie doar ce e in spatele casei mele prin dezmembrare?Si daca o sa cumpar,vecinul ma poate ataca in vreun fel in viitor?