avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate j0lly

Activitate j0lly

Buna ziua
In urma unui divort, ar fi de impartit o garsoniera la care au mai ramas de plata rate la banca inca 24 de ani (din 30 initial). Pana acum, suma platita efectiv din credit este total neglijabila (pana acum s-a platit mai mult dobanda).
Titularul creditului sunt doar eu, pentru ca sotul meu nu lucra si deci nu avea nici un venit atunci cand am cumparat-o. Proprietari suntem amandoi, iar imobilul a fost luat in timpul casatoriei cu acest credit imobiliar.
Acum, nici unul nu mai vrem garsoniera si nici unul nu se mai foloseste de ea.
Intrebarea este ce se intampla mai departe? Eu nu vreau sa raman cu o datorie destul de mare si pe multi ani doar pentru ca sunt titularul de credit.
Daca amandoi vrem sa renuntam la proprietate, cum se imparte creditul? Sau cine va fi obligat sa-l plateasca?

Exista o procedura cat de cat clara?
Sau exista si riscul ca daca cer "partajarea datoriilor" sa fiu obligata de instanta sa ramn cu garsoniera si deci cu ratele si sa-l mai si despagubesc pt ca am ramas cu garsoniera? Asta mi se pare cel mai mare risc. Cat e de posibil sa se intample asta?

Ar mai fi de mentionat ca avansul pentru garsoniera a fost platit din credit de nevoi personale tot pe numele meu facut in timpul casatoriei. Credit pe care l-am terminat de platit abia la 2 ani dupa divort. Deci practic sotul nu a participat deloc nici la avans.

Multumesc anticipat