avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate all3csa

Activitate all3csa

buna seara ,
eu sunt plecata in italia de aproximativ 2 ani , pentru a lucra,cu scopul de a plati niste datorii la banci pe care le am facut impreuna cu sotul in timpul casatorie. intre timp el si a gasit o amanta , cu care acum vrea sa ramana, cu orice pret.
ca si bunuri comune avem un apartament cu 3 camere si o masina (renault clio) , copii sunt majori . initial am vorbit impreuna despre divort , si am stabilit de comun acord , in cazul in care el imi cedeaza partea de casa,iar eu ma angajez (intelegandu ma cu banca) sa preiau aproximativ o jumatate din valoarea datoriilor , dar ulterior am aflat ca acest lucru nu se poate face efectiv legal, intrucat eu nu pot demonstra ca am venituri si atunci banca nu va fi de acord sa mi incredinteze aceata obligatie.
intrucat tin foarte mult la acest apartament (el fiind lasat de mama mea , dar s a facut vanzare cumparare atunci cand eram impreuna cu sotul) nu as vrea sa l pierd printr un posibil partaj care va fi inevitabil dupa divortul amiabil, isi m am hotarat sa nu mai divortez pe cale amiabila, sau sa taraganez cat mai mult acest fapt.
sotul m a amenintat ca el se duce la tribunal sa faca divortul singur, dupa care partajul etc... intrebarea mea este:
cat timp dureaza divortul daca el il introduce, ce costuri presupune, probabil mai mult ca sigur eu nu ma voi putea prezenta intrucat nu sunt in romania, si apoi cum poate face partajul singur fara ca eu sa fiu de acord, ce costuri presupune , cam cat ar dura sa se definitiveze situatia in acest caz ?
multumesc