avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate miky_28

Activitate miky_28

Răspuns la discuția Polita asigurare apartament dubla
Nu s-a rezolvat nimic pana acum,la banca personalul a fost schimbat,nimeni nu recunoaste ca a fost dusa polita de asigurari pentru a fi depusa la dosarul nostru de credit. Am fost sunati de la Bucuresti de " banca centrala" la care noi avem creditul.Ni s-au dat asigurari ca va fi verificata banca si modalitatea prin care ei au emis polita de asigurare cu o societate de asigurari peste alta polita in vigoare la data respectiva si ca vom fi contactati cand vor termina verificarile.Insa sunt slabe sanse sa recunoasca vreodata vreo banca greselile facute si mai mult de atat sa le si corecteze.
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date!
Răspuns la discuția Polita asigurare apartament dubla
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,va scriu in speranta ca cineva va sti sa imi dea un raspuns la problema mea.In anul 2007 am cumparat un apartament prin credit ipotecar,asigurarea locuintei fiind cesionata catre banca de la care am luat creditul.In 2012 ne-a expirat asigurarea si banca fara sa ne anunte ne-a intocmit o polita de asigurare.In ianuarie 2013 fara sa stim de asigurarea facuta de banca am facut o noua asigurare,ducand la banca o copie dupa asigurarea facuta.deci in anul 2013 am mers cu polita de asigurare dubla la apartament.Anul acesta in ianuarie in data de 21 am facut din nou asigurare si cand am dus copia la banca ni s-a spus ca avem asigurare valabila pana in luna iulie 2014 si ca, conform legii este interzis sa ai 2 polite de asigurare la aceeasi locuinta.Acum intrebarea mea este pot sa anulez polita facuta in 21 ianuarie 2014 pe motivul ca aveam deja o polita de care nu stiam? Si daca raspunsul este afirmativ cum trebuie sa procedez.Exista un temei legal care sa imi ofere dreptul sa cer anularea politei respective?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.