avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate ingStefan

Activitate ingStefan

Anularea permisului se datoreaza conducerii unui autovehicul sub influenta alcoolului pe drumurile publice, avand o alcoolemie mai mare decat limita legala (0.85 in sange). Am trecut prin proces, sentinta a fost emisa pe data de 26 feb 2013 si este de 7 luni cu suspendare si 2 ani si 7 luni de incercare. De azi 27 ian intr-o luna se implineste un an de la emiterea sentintei. Sper sa fie indeajuns informatiile. Va rog transmiteti-mi un raspuns valid. Va multumesc.
Sunt in situatia urmatoare: permis anulat, sentinta data 7 luni cu suspendare. Stiu ca trebuie sa treaca un an pana sa iti poti redobandi permisul. Vad mai multe pareri si o sa iau de buna parerea unui coleg care a trecut prin asa ceva si a reusit sa isi ia permisul. Intrebare nr.1 Trebuie sa ma inscriu la o scoala de soferi sau nu?
Intrebare nr.2 Daca da(trebuie sa ma inscriu la o scoala de soferi) pot sa fac orele acum (cu o luna inainte de a se incheia anul de cand s-a dat sentinta) si sa dau examenul teoretic fix urmatoarea zi dupa ce se incheie anul?
Ar prinde bine o explicatie mai detaliata a celor care au trecut prin asta si si-au luat permisul. P.S. sunt prea multe pareri si de asta cer o povestire a unui coleg care a trecut prin asta. Va multumesc anticipat!