avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate davidclaudette

Activitate davidclaudette

Buna ziua,
am o situatie extrem de delicata...
Locuiesc in Belgia cu o persoana cu care nu sunt casatorita dar avem un copil in varsta de 4 luni jumatate impreuna. Copilul ii poarta numele si are cetatenie belgiana. Pt ca am descoperit lucruri despre tatal copilului despre care nu sunt deloc multumita- ma insala, asadar nu exista iubire intre noi- am decis sa ne despartim. Acum problema sta in felul urmator: eu nu am nici un job, nici aici si nici in Romania evident. Copilul nu mi l lasa sa plec cu el- chiar i am propus sa-i schimbe pur si simplu numele de familie, sa l renege ca fiu si sa ne lase in pace pe veci, insa nu este de acord. A spus ca acest copil va ramane cu el si ca daca decid sa ma despart de e, voi pleca singura in Romania si va face in asa fel incat sa ma decada din drepturile de mama si ca nu l voi mai vedea niciodata. Vreau sa stiu daca intr adevar poate face asta, sa mi ia orice drept sa vad copilul si daca parasirea locuintei care este a lui in totalitate ( eu nu am nici un bun pe numele meu si nici job) o poate folosi impotriva mea ca sa ma decada din drepturi. Cum ar trebui sa procedez, va rog din suflet? Astazi tocmai mi a propus sa plec cat mai repede in Romania si sa nu mai auda de mine. DE impacat cu el nu vreau pt ca pur si simplu sunt ranita si goala in interior si simt ca il detest, nu mai exista nici o sansa sa mi schimb parerea despre el, desi el incearca acest lucru. Tot ce mi doresc este sa nu mi ia dreptul de mama ca sa l pot vedea din cand in cand pe copil. Credeti ca este nevoie ca inainte sa l parasesc, sa merg la un notar sau la politie pt a declara ce am de gand sa fac? Mentionez ca nu ar avea ce sa spuna ca sunt o mama rea pt copil pt ca l iubesc enorm si stie si el asta si faptul ca am grija de copil zi si noapte, sunt practic zi si noapte cu copilul non stop. Insa a reusit sa ma faca sa ma simt in asa fel incat ma simt folosita, a vrut doar sa i fac un copil iar acum se comporta de parca as fi dadaca lui, nu am practic nici un drept asupr copilului. Nu deschid judecata impotriva lui pt custodia copilului pt ca stiu ca este pur si simplu o utopie sa primesc custodia eu- nu am nici un bun al meu si nici job. Insa deindata ce ma intorc in Romania voi putea primi un post de secretara la firma unei prietene. El are bani, putere si pozitie sociala.
Va multumesc din suflet si sper sa ma ajutati cu un raspuns
Buna ziua,
Ma aflu intr-o situatie foarte dificila.
Locuiesc in Belgia, am un bebelus de 4 luni, recunoscut de tatal lui ( ii poarta numele) cu care nu sunt casatorita. Copilul a luat cetenia belgiana automat pt ca am nascut aici.
Sunt in certuri mari cu tatal lui si as vrea sa plec de la el insa nu ma lasa sa iau si copilul cu mine in Romania de tot.
In curand vom vizita familia mea din Romania la care voi veni si cu tatl copilului si cu copilul.
INTREBAREA ESTE:
Daca odata ajunsa pe teritoriul Romaniei ma fac disparuta cu copil cu tot, tatal copilului are vreun drept? Am citit ca in Romania mama are dreptul sa pastreze copilul in cazu in care nu este casatorita cu tatal copilului. Ar putea face ceva impotriva noastra tatal lui?
Cu stima
Multumesc din suflet pt raspuns. Ma interesa doar schimbarea numelui copilului, noi doi nefiind casatoriti, din fericire
Buna ziua,

Am un bebelus de doua luni recunoscut de tatal lui cu care nu sunt casatorita. as dori sa stiu daca se poate schimba numele de familie al bebelusui care ii poarta numele tatalui, cu numele meu de familie si ce procedura trebuie urmata.
Multumesc