avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_lazar

Activitate ioana_lazar

Buna ziua! Va contactez deoarece fostul meu sot a cerut recalcularea pensiei alimentare. Mentionez ca in urma procesului de divort, acesta a stabilit ca pensia alimentara pentru copilul minor in varsta de 17 ani sa fie de 800 lei pe luna, iar acum a cerut in instanta recalcularea acesteia la 200-250 lei/luna, veniturile sale declarate fiind de 850 lei/luna. Mentionez ca si la momentul procesului de divort veniturile sale erau aceleasi. Acesta are cateva proprietati printre care si o sala de nunti, la inchirierea careia primeste 1500 euro / luna, realizeaza venituri din dobanzi etc. insa nimic nu este trecut in acte si nici unul dintre chiriasii respectiv colaboratorii sai nu va veni sa declare ceva in acest sens. Eu am facut o intampinare in care precizez care sunt nevoile minorului - scoala, sport, alimentatie, meditatii, insa nu cred ca este suficient. In plus, din cei 850 lei pe care fostul meu sot sustine ca ii realizeaza acesta plateste o chirie pentru locuinta in valoare de 800 lei. Am vreo sansa sa castig si acest demers al sau sa fie anulat? Ce ar trebui sa cer, sau de ce ar trebui sa ma leg?
Va multumesc anticipat.