avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1147 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters312374

Activitate ContSters312374

Persoana fizica a platit avansul si are termen de plata integrala a bunului adjudecat 90 zile lucratoare, inca 2 luni. Eu ca si societate am incheiat un ante-contract devanzare-cumparare cu persoana fizica prin care i-am platit un avans si restul sumei doresc sa o creditez de la o banca.
Ca societate comerciala pot achizitiona prin credit un imobil care a fost adjudecat de catre o persona fizica la o licitatie(de la un administrator judiciar/lichidator) la care a platit un avans si ulterior am incheiat un un ante contract de vanzare-cumparare.
Exista o varianta juridica prin care pot finaliza tranzactia de vanzare-cumparare la un notar unde banca ca creditor al societatii mele si implicit cumparator care a platit avans la un bun adjudecat de catre o persoana fizica si platit partial de catre acesta? Banca poate platii diferentade pret direct in contul lichidatorului?
Sau ce varianta exista ?
Multumesc.
Buna!
Reprezint o societate infiintata in anul 2012, 2 angajati, profit 2013 circa 120.000 ron, activeaza in domeniul serviciilor dorim sa accesam un credit de investitii pe o perioada de minim 10 ani din care un an perioada de gratie. Societatea nu are si nu a mai avut credite. Ne poate ajuta cineva in sensul sa ne aproximeze daca putem obtine un credit de circa 600.000 ron pe baza profitului ce care l-am facut in anul 2013?
Va multumim.
Multumesc pentru raspuns. Ce vroiam sa mai adaug; in cazul in care ramane la 5 ani ce prevede noul cod referitor la eliberarea conditionata? reprezinta prima abatere; sau exista posibilitatea sa treaca la regim semi-deschis dedetentie? Multumesc.
Buna!
Am o speta a unui prieten care a fost condamnat definitiv la 5 ani si 6 luni pentru inselaciune si 5 ani pentru evaziune. A primit 5 ani si 6 luni, a executat 2 ani 2 luni. Referitor la noul cod penal ar fi reincadrat la 5 ani pentru inselaciune fiind maximul pedepsei in noul cod fiind legea mai favorabila; referitor la evaziune aceasta a avut indice 320, mergand pe recunoastere si vrem sa stim daca pentru aceasta incadrare fiind o lege speciala ce aduce noul cod si cum se modifica pedeapsa. Astept cu interes raspuns la aceasta speta. Va multumesc anticipat.