avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Inginerul9

Activitate Inginerul9

Răspuns la discuția Intrebari despre partaj (urgent)
Multumesc frumos tuturor!
Răspuns la discuția Intrebari despre partaj (urgent)
Multumesc stimabililor pentru raspunsuri. Inteleg ca are dreptul 50-50 dar tinand cont ca toti banii platiti pe apartament au fost din veniturile mele as putea inclina foarte mult balanta de partea mea.
La fel ar fi si pentru contul de care vorbeam mai sus?(am editat finalul primului mesaj). Daca ar fi tot 50-50 atunci as putea retrage acei bani pana in momentul divortului pentru a-i face "disparuti"? (sau mai bine zis investiti in familie).
Buna ziua,
Sunt casatorit de 3 ani de zile si urmeaza din pacate divortul (nu am sa expun motivele) si partajul.
Situatia mea:
Inainte de casatorie am avut un apartament cumparat pe numele meu cu toate aparaturile de uz casnic si mobila deasemenea cumparate de mine, un teren mostenire din partea parintilor si un cont cu o suma de ordinul zecilor de mii de dolari tot pe numele meu fara imputernicire. De mentinat ca acestea au fost dobandite in concubinaj doar din venituri proprii avand un salariu foarte mare.
In timpul casatoriei banii din contul respectiv au crescut, dupa care am mai cumparat un apartament din banii pe care eu(sau compania la care lucrez) ii depozitam lunar in acel cont, apartament cumparat tot pe numele meu. contractul de vanzare cumparare a fost facut cu banii virati direct din acel cont.

situatia sotiei:
0 inainte de casatorie, avand salariul minim din care isi cumpara doar haine si coafor/bijuterii.
dupa casatorie a urmat acelasi curs cu banii pe care ii castiga, cumpara doar haine si necesarul ei.

Acum v-as ruga sa imi spuneti ce pretentii ar putea avea ea la apartamentul pe care l-am cumparat in timpul casatoriei?
In acest moment nu avem copii, dar sa presupunem ca am fi fost in situatia in care am fi avut unul sau mai multi copii, ce pretentii ar fi avut asupra acelui apartament cumparat in timpul casatoriei?

Presupun ca in cazul apartamentului cumparat inainte de casatorie si in cazul terenului pretentiile ar fi 0. Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Ce pretentii ar putea avea in cazul in care in timpul casatoriei am mai deschis un cont pe numele meu fara ca ea sa fie imputernicita in care compania la care lucrez imi vira o parte din salariu, lunar.
Multumesc anticipat!