avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2016 soluții astăzi
Forum Activitate adelabuciu

Activitate adelabuciu

Buna ziua. Ma aflu in urmatoarea situatie: am terminat concediul pre si postnatal si am depus dosarul pt CIC. Lunar am primit banii direct de la casa de asigurari deoarece am venituri din activitati independente. Am nascut in septembrie 2013, si am avut venituri din activitati independente in perioada ianuarie-august 2013. La inceputul anului 2013 am depus declaratia estimativa cu veniturile pe 2013, stiind ca voi naste in septembrie, am declarat o suma mai mica, procentual pe lunile pe care le voi lucra, adica 8 luni. Casa de asigurari a calculat indemnizatia de maternitate in felul urmator: (venitul estimat / 12 luni x 85% ) - CAS-ul (in val de 230ron). Activitatea am suspendat-o la 01 ian 2014, odata cu depunerea dosarului de crestere copil. Tot atunci am depus si declaratia finala cu veniturile realizate pe 2013.
Intrebarea mea este urmatoarea:
avand in vedere ca in anul 2013 am avut venituri impozabile doar 8 luni , celelalte 4 fiind in conc maternitate, nu era normal ca venitul estimat sa se imparta la lunile lucrate si nu la 12? si daca da, trebuie sa fac sesizare la casa de asigurari pt a-mi primi banii inapoi? mentionez ca diferenta, dupa calculele mele ar fi de cca 7000 ron.
multumesc.