avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate stefan-dinca

Activitate stefan-dinca

Buna ziua!

In luna Noiembrie am avut un accident de masina. Neavand Casco, am bagat masina pe RCA-ul celui care m-a lovit. Masina a fost bagata in service, acolo unde a fost umflat devizul de reparatie, urmand ca cei de la asigurari sa-mi asigure doar suma de 11600 de lei in loc de 24000 conform devizului eliberat de catre service. In luna Ianuarie, dupa foarte multe eforturi si drumuri facute degeaba, am scos masina din service pentru a o repara in regim propriu. Societatea de asigurari mi-a comunicat verbal (prin inspectorul care se ocupa de dosarul meu) ca in cazul in care masina este scoasa din service si nu fac dovada de reparatie, mi se va da suma de 6600 de lei, iar in cazul in care scot masina din service si o repar in regim propriu, se va asigura maximul de 11600 de lei cu dovada facturilor pe care le am. Ideea este ca service-ul unde am bagat masina, imi poate oferi factura doar pentru piese, nu si manopera. Intrebarea mea este: ''Mai asigura suma de 11600 de lei cei de la asigurari daca pe factura sunt doar piesele si nu manopera?'' Este un raspuns pe care inspectorul tot evita sa mi-l dea. Imi raspunde de fiecare data ca are nevoie de documente ca sa stabileasca suma pe care mi-o asigura, iar atunci cand il intreb ce documente sunt necesare, nu imi raspunde, evita raspunsul! Specific faptul ca eu nu vreau sa scot nimic in plus de la asigurari, doresc doar sa mi se repare masina in urma daunelor din accidentul in care am fost implicat, nimic mai mult!

Multumesc anticipat, o zi buna!