avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate adiwill

Activitate adiwill

Buna ziua,

La varsta de 18 ani, parintii mei au dovortat, impreuna au hotarat sa imi lase mie si surorii mele apartamentul de 57mp. locuibili si o casa de 30mp. locuibili.
Astazi locuim amandoi in apartamentul de 57 mp. Eu m-am insurat si as dori sa stiu daca pot accesa programul Prima Casa.
Impreuna cu sora mea am decis ca eu sa renunt la partea mea de donatie (apartament+casa) iar ea sa imi dea o suma de bani.
Completez cu faptul ca sotia mea nu are nimic pe numele ei.

Multumesc anticipat.
Adi
Răspuns la discuția Asiguratorul vinovatului
buan seara,
tocmai acel service auto este in colaborare cu ei.
in final daca reparatia va fi suportata de pagubit, apoi va fi emisa o factura cu suma ce a costat reparatia finala, acea facutra va fi dusa le "asigurator" sa il numim asa si acesta este obligat sa o plateasca.
Răspuns la discuția Asiguratorul vinovatului
si mai revin,
domnul comisar de daunde a mai spus " va ducem masina intr-un sercice ce nu va contesta suma si va va repara masina cu cat va da asigurarea ..."

Răspuns la discuția Asiguratorul vinovatului
buna ziua,
revin cu noi stiri, dupa ce I s-a acordat 1350 RON pt reparatia masinii a fost la mecanic, dupa o constatare mai amanuntita mecanicii au scris pe devizul initial si alte piese, componente rupte, stricate... asiguratorul vinovatului a venit a refacut poze si proprietarului masinii I s-a zis sa mai astepte pt refacerea constatarii initiale , care la randul ei va dura. Pret final 3820 RON de la mecanic.

intrebare pt amdauna.
1. in cazul in care asigurarea nu il va despagubi cu 3820RON dv. spuneti sa isi repare masina cu banii de la el, sa ia facture emisa de service pt reparatie si sa o duca asiguratorului vinovatului?
2. cum poate scoate banii de la cel vinovat in cazul in care nu va fi despagubit de asigurator cu cat este nevoie.
3. vinovatul nu mai raspunde la telefon, si nu se poate discuta cu el omeneste...
Buna ziua,
Va scriu in numele unui bun prieten care :
Intr-o seara se intorcea de la serviciu, mergea regulametar pe banda 1 cand deodata o masina de pe contrasens a virat in fata lui cam la 100 metri, sa intre la un peco, bineninteles a trecut peste linia dubla continua si surpriza...intrarea in peco este facuta in asa fel incat sa intri de pe banda corecta nu de pe contrasens, masina inculpatului a dat in bordura si s-a oprit, colegul a frant si l-a atins "superficial", far crapat bara zgariata, proiector rupt, aripa stramba, capota putin infundata....Sa fie om, adica sa nu fie meltean, nu a chemat politia si au facut amiabila(pt. a nu I se suspenda permisul inculpatului), la amiabila au zis ca a iesit din parcare s-au ciocnit, toate bune si frumoase. Dupa 1 luna vine si mesajul de la asiguratorul [EDITAT] cu definitivarea dosarului, suma de plata 1350 RON X- ( (masina de care vorbim Audi A4 2004), o mica paranteaza.... 1 far original = 650 RON.
Service-ul la care o va repara I-a spus ca 1300 RON este doar vopsitul, dar piesele care mai trebuiesc cumparate??? Maine se va duce sa ii verifice mecanicul daca mai are si alte bube la masina.
1. Daca suma necesara pentru reparatie este mai mare de 1350 RON cat a despagubit asiguratorul inculpatului...restul de bani de unde ii recupereaza?
2. Masina nu a suferiti inainte nici un accident, deci el nu vrea sa ii se indrepte aripa ci vrea una noua, cei de la asigurari au zis ca se indreapta (cum poate rezolva aceasta problema?), adica nu vrea chit pe ea...

P.S. Cand vrei sa faci bine nu este bine, Melteanul nu mai raspunde la telefon, desi prietenul l-a ajutat si tot el a ramas cu buza umflata.