Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Pot accesa pentru Prima Casa daca am primit donatie ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Pot accesa pentru Prima Casa daca am primit donatie inainte de a ma insura?

Buna ziua,

La varsta de 18 ani, parintii mei au dovortat, impreuna au hotarat sa imi lase mie si surorii mele apartamentul de 57mp. locuibili si o casa de 30mp. locuibili.
Astazi locuim amandoi in apartamentul de 57 mp. Eu m-am insurat si as dori sa stiu daca pot accesa programul Prima Casa.
Impreuna cu sora mea am decis ca eu sa renunt la partea mea de donatie (apartament+casa) iar ea sa imi dea o suma de bani.
Completez cu faptul ca sotia mea nu are nimic pe numele ei.

Multumesc anticipat.
Adi
Criteriul de eligiligibiltate se refera la faptul ca persoana care solicita creditul prin PC sa detina singur o proprietate sub 50 mp suprafata utila.

Prin urmare, in cazul in care pe actul de donatie apareti impreuna cu sora in cota de 1/2 fiecare nu este necesar sa renuntati la donatie pentru a accesa creditul prin programul PC.

(57/2 + 30/2) < 50 :dance4:
cyan, moderator