avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate balugiga

Activitate balugiga

Răspuns la discuția Modificare unilaterala fisa post
Nu s-a desfiintat postul , ce pot face in situatia asta? Referatele au ramas fara rezolvare...:(
Răspuns la discuția Modificare unilaterala fisa post
Da, am nr de inregistrare
Nu lucrez ca bugetar.
Am aflat ca vor sa schimbe organigrama doar ca sa ies eu din biroul de contabilitate(adica sa desfiinteze postul, ramand in birou decat o casiera...), desi s-au facut angajari in acest birou in urma cu 6 luni, tot pe postul de economist, dar la 2 alte sucursale ale aceleiasi firma.
Eu lucram la centrala, unde se intocmeau declaratiile, balanta etc., ramanand doar fina directorului si o casiera(fara studii superioare), desi in organigrama sunt prevazute un birou de contabilitate(format dintr-o casiera) si un post de director economic(fina).
Răspuns la discuția Modificare unilaterala fisa post
Multumesc tare mult pentru raspuns.

De fapt, nu s-a modificat/retras o sarcina ci fisa postului s-a modificat in totalitate, nicio sarcina din vechea fisa a postului nu s-a pastrat. Ba mai mult mi s-a retras accesul la programul de contabilitate.
Neavand pregatirea necesara sa efectuez sarcinile din noua fisa a postului, ma astept la o concediere pe baza art. 61 lit d din codul muncii.
Neavand acces la programul de contabilitate pentru a-mi desfasura activitatea, nesemnand aceasta fisa noua a postului, de fapt eu nu mai am loc de munca....unde sa-mi desfasor sarcinile.
Au vreo insemnatate acele referate prin care aduceam la cunostinta conducerii ca ma simt amenintata? Tin sa mentionez ca nu am fost chemat sau s-a facut vreo comisie care sa rezolve aceasta problema.

Buna seara,
Ma confrunt cu o problema majora: sunt mutat de la un departament la altul (de la contabilitate la personal) modificandu-se in totalitate fisa postului fara vreo negociere in prealabil din partea angajatorului. Efectiv m-a pus in fata fisei postului s-o semnez si cand am intrebat care e motivul mi-a pus ca nu mai e nevoie de economist, desi, cu 6 luni in urma, au fost angajati 2 economisti incepatori in societate. Evident ca nu am semnat-o. Totodata, in urma cu ceva timp, am facut 2 sesizari la conducere cu privire la seful pe contabilitate care m-a amenintat frecvent cu mutarea/demiterea mea pe motiv ca nu am acceptat sa fiu trecut in CFS atat timp cat am fost la serviciu si mi-a desfasurat lucrarile (avand documente in acest sens) . Seful pe contab. este ruda cu directorul, fapt pt care aceste sesizari au fost ignorate, dar totusi inregistrate in registrul de intrari/iesiri.
Am vreo sansa sa ma reintorc in vechiul post de economist si sa nu raman la personal (mentionez ca nu am cursuri de inspector personal) sa fac doar adeverinte?