avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate sofiao

Activitate sofiao

Va multumesc pentru raspuns. Ma intreb daca in contextul descris pot solicita despagubiri materiale ...in jurisprudenta CEDO( cat m-am priceput eu sa citesc) pentru art.6(1) am vazut ca se acorda despagubiri morale in suma oarecum modica fata pierderea materiala pe care mi-a produs-o.
As dori sa intreb daca pot actiona statul in judecata la CEDO in urmatorul context:
- Am actionat in instanta angajatorul pentru o concediere nelegala.
- Primul termen de judecata mi s-a acordat la 1 an si 7 luni de la inregistrarea cererii la Tribunal
- Am solicitat preschimbarea termenului la 1 an de la depunerea cererii, dar mi s-a respins cererea
- De la primul termen au mai fost 5 amanari din cauza neprezentarii paratului
- Hotararea este in favoarea mea : anularea deciziei de concediere si plata salariilor pana la datat reangajarii
- Fostul angajator a depus cererea de intrare in faliment pe parcursul procedurii
- Este imposibil sa recuperez ceva de la fostul angajator.
As dori sa-mi spuneti daca pot solicita ca statul roman, care nu mi-a analizat cererea in regim de urgenta asa cum prevede Codul Muncii, sa fie facut raspunzator si sa plateasca salariile pe care nu mai am cum sa le recuperez de la fostul angajator.
Multumesc pentru raspuns.