avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate leon42

Activitate leon42

Sunt si eu in aceeasi situatie ,dar la mine in 2007 a venit un intermediar care a revendicat intregul imobil format din doua corpuri de casa cu doua familii.Casa mea era cumparata prin legea112/95,in cealalta era un chirias.Intermediarul a cistigat corpul de casa al chiriasului si o suprafata de curte[cam 30 % din total] .Partea cistigata i-a vindut-o chiriasului.iar restul de teren s-a impartit intre mine [platesc chirie lunara pe terenul din curte pe care intru in casa] si chirias [caruia primaria i-a dat contract de concesiune].In ce priveste terenul de sub casa mea ,cind am vrut act de proprietate pe el ,primaria mi-a explicat ca nu poate sa-mi dea deoarece intermediarul are proces pe rol pt el. Am replicat ca de 7 ani procesul cam trebuia sa se termine cumva deoarece vechile legi invocate aveau niste termene destul de scurte ,ca daca nu sunt proprietar nu ar trebui sa platesc impozit pt el si ca daca terenul este revendicat primaria nu ar fi trebuit sa concesioneze chiriasului.M-i s-a replicat destul de taios ca impozit trebuie sa plateasca cineva,ca procesul e la tribunal si ei nu cunosc detalii si ca au concesionat ca terenul e al lor pina la alta sentinta.Bineinteles ca nu mi-au dat nici voie sa aflu detalii despre dosar.M-i s-a comunicat sa revin prin noiembrie ,anul curent,ca atunci s-ar prescrie cumva procesul si poate,poate mi-or da si mie titlu.Mie imi pare ca primariile sunt pline de un fel de mafioti... Cu respect,va salut si sper sa nu ajungeti sa va cereti drepturile de la primarii,ca muriti cu legile in mina...
P.S. Am uitat sa va spun ca primaria era foarte amatoare initial, sa-mi vinda terenul pe care platesc chirie, dar dupa ce au vazut despre ce e vorba au dat inapoi..:hammer:
salariul fixat sotiei mele este minim pe economie 850ron brut la fel ca la toate colegele ei.S-a ajuns in situatia ca o angajata noua de 1 an vechime sa aiba acelas salariul ca o angajata de 25 ani vechime.De la secretariat ni s-a spus ca sporul de vechime este in salariul brut dar atunci gradatiile ce rol mai au?
conform Lg285/2010 ,sotia mea a primit sporul de vechime in salarul de baza din 2011 si pina acum.Odata cu cresterea salariului minim ea nu mai beneficiaza nici de salarizare dupa grupa,nici de sporul de vechime.nu ar trebui reactualizat salariul la nivelul anului 2014? Mentionez ca sotia lucreaza ca ingrijitor grupa 4 de munca la o gradinita cu program prelungit