avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Sebi44

Activitate Sebi44

Am vazut pontajul din februarie.
Este intocmit in felul urmator: angajatul "x" in realitate a lucrat 5 zile pe saptamana, din marti pana sambata. In pontaj este pontat din luni pana vineri si pentru ziua de luni este inserat o nota "Va lucra sambata", sau "A lucrat sambata anterioara". Este legal?
Răspuns la discuția Sanctionare disciplinara
Multumesc pentru sfaturi. Problema atunci va deveni interesanta, cand o sa-mi spuna ca nu comunica decizia de sanctionare, pentru ca nu exista.
Răspuns la discuția Sanctionare disciplinara
Si daca imi da decizia de sanctionare, sa o semnez, chiar daca nu sunt de acord cu ea?
Răspuns la discuția Sanctionare disciplinara
Pana la urma nu am fost invitat la discutie cu directorul firmei, iar sanctiunea de -10% a fost aplicata fara sa semnez actul aditional. Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Sanctionare disciplinara
OK, multumesc. Probabil maine, dupa sch. 3 o sa fiu invitat de directorul firmei, sa-i explic de ce nu am semnat actul aditional.
Răspuns la discuția Sanctionare disciplinara
Inteleg. Directorul nostru nu stie asta? Pentru ca e obisnuit sa aplice sanctiuni des, in modul in care am explicat. Poate sa imi retina din salar 10%, chiar daca nu am semnat actul aditional?
Buna Ziua.
Am o intrebare in legatura cu sanctionarea disciplinara.
Lucrez la o firma privata. Marti lucram in sch. 3 si am descarcat un camion, care ne aproviziona cu materii prime. Materialul se pune in zona de descarcare, de unde va fi preluat si introdus in magazie, in dimineata urmatoare (in sch.3 nu este magazioner). Dar in acea noapte aveam nevoie de o cutie de material, asa ca am preluat eu din zona de descarcare, am consemnat in Registrul de intrare marfa, i-am dat numar de inregistrare si l-am dus la un utilaj unde s-a prelucrat. La sfarsitul schimbului am mai luat o cutie de material din zona de descarcare, dar nu i-am dat nr. de inregistrare pentru ca inca nu era nevoie de acel material. Deci nu l-am dus la utilaj, numai am pregatit, am atentionat muncitorul de acolo ca nu are nr. de inregistrare, si sa-i spuna magazionerului sa-i dea nr. de inregistrare.
Cealalta noapte ajung la servici si seful de schimb ma asteapta cu un act aditional in care scrie: "-10% diminuarea salarului pentru nerespectarea procedurii de aprovizionare a utilajelor cu materii prime."
Am intrebat care e problema, zice ca a primit e-mail de la conducere ca cele doua cutii aduse de mine la utilaje nu aveau nr. de inregistrare. Am zis ca atunci de pe prima cutie cineva l-a rupt nr. de inreg. in sch. 1, iar a doua cutie nici nu era la utilaj, nu l-am preluat, n-a intrat in productie.
Nu am semnat actul aditional. Este legala treaba asta? Prima data nu trebuia desfasurat o cercetare disciplinara prealabila? Pe mine nu m-a intrebat nimeni ce s-a intamplat in aceea noapte, brusc m-am trezit cu -10% din salar. Cred ca directorul avea o zi rea, pentru ca inca vreo 4 colegi de la productie au primit -10% pentru chestii minore, iar intreaga sectia de finisare (60 de persoane) a primit 5%, desigur fara cercetare disciplinara.
Este nevoie si acolo, dar numai pentru 4-5 persoane. Iar acele persoane sunt fentate dupa cum am mai scris. Luni zi libera, de marti pana sambata lucru, in pontaj ziua de sambata este pontat pe luni.
Sporurile nu au fost negociate individual. Sectia finisare primeste sporul, pentru ca ei lucreaza de luni pana vineri (nu pot fi anuntati ca sa nu vina luni in loc de sambata, pentru ca au nevoie de ei toti in fiecare zi) si sambata se considera ore suplimentare, (adica lucreaza 48 de ore pe saptamana) care se plateste dublu la noi conform ROI (sau CIM). In schimb in sectia de productie se poate "jongla" cu angajatii, cativa dintre ei fiind anuntati ca vineri sa ramana acasa si sa vina sambata la lucru, astfel ei lucreaza doar 40 de ore pe saptamana. In ROI scrie alb pe negru ca orele suplimentare se platesc dublu, dar despre munca sambata nu se scrie nimic.
"Discriminarea" e dupa mine ca in sectia de productie, angajatii sunt lipsiti de posibilitatea de a lucra in ore suplimentare.
Multumesc pentru raspunsul rapid. Deci ar trebui sa primim sporul pentru munca in ziua de sambata. Dar nu primim, pur si simplu ziua de sambata este schimbat cu ziua de vineri, sau luni, sau cu ziua de joi. Treaba asta nu le place angajatilor, dar nimeni nu zice nimic, nu stiu de ce, din frica, sau nestiinta. Treaba asta se intampla in sectia de productie, sectia de finisare primeste sporul de 100% pe munca in ziua de sambata. Deci este vorba de disciminare.