avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate dragomiralina10

Activitate dragomiralina10

Multumesc tare frumos pt informatiile oferite. Ati putea atunci sa ma sfatuiti ce anume ar trebui sa fac ca sa nu pierd indemnizatia la cel de al doilea copil, din cauza celor 3 luni de intrupere intre indemnizatii, in varianta in care somajul nu mai reprezinta o obtiune? O zi cat mai placuta sa aveti.
Buna seara. Dar am fost in concediu de crestere copil si inca sunt. Nu am stiut ca trebuia depusa cerere la somaj, imediat la inchiderea contractului. Va multumesc frumos pt ajutor.
Buna seara. In 4 iulie 2014 primul copil va implini 3 ani. In 27 sept 2014 se va naste al doilea. Sunt inca in indemnizatie pana in 20 iunie, cand se va termina prelungirea de la 2 la 3 ani. Doresc sa intru in somaj, pt a nu pierde indemnizatia pt cel de al doilea, dar contractul de munca a fost inchis la termen, in 31 nov.2011. A fost un contract pe perioada determinata. Cei de la somaj mi au spus ca nu avea voie compania sa imi inchida contractul, ci doar sa il suspende. Va rog frumos daca ma puteti ajuta in acest sens, cum trebuie sa procedez?