avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate myry75

Activitate myry75

Multumesc,d-le @mediatordorinilie !Maine vom merge le mediator...Avocatul tatalui meu i-a spus ca nu poate face acest schimb decat la notar ,(unde costa f mult),ca trebuie facuta intabularea terenurilor conform hotararii judecatoresti ,apoi dezmembamant pentru cei 2 m ,apoi contract de vanzare -cumparare si tot asa pt terenul arabil -intabulare,alipire si act vanzare cumparare...adica lungeste doamne zilele si mareste buzunarele...Maine vom contacta un mediator care ne va indruma sper...
Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri!Deci tatal meu poate merge la un mediator,care-l va invita pe unchiul meu ,si,daca ajung la o intelegere pot face schimb de terenuri .Apoi vor face un nou plan cadastral cu noile parcele si se prezinta in instanta pentru consfintirea acestui acord .
Asa ar vrea si tata ,sa mearga la notar ,dar cum spiritele sunt inca incinse cred ca vom incerca sa-l chemam la mediere apoi daca nu vrea din nou in instanta .
Asta vroiam sa stiu daca putem schimba practic hotararea judecatoreasca printr-un acord de mediere consfintit apoi in instanata
ma gandeam ca in fata mediatorului unchiul va ceda cei 2 m de pamant din curte in schimbul partii din camp apoi cu acordul sa mergem in instanta asa costandu-ne mai putin....
Tatal meu avea in folosinta de la parintii sai un teren intravilan ,practic curtea casei, si un teren arabil.Dupa decesul parintilor nu s-a inteles cu fratele sau asupra impartirii acestor terenuri si au ajuns in instanta unde a fost facuta impartirea si data o hotarare definitiva si irevocabila. Conform planului aprobat de instanta, hotarul ar fi trecut prin mijlocul portii tatalui meu,ceea ce l-a determinat pe tata sa incerce sa discute cu fratele lui sa-i cedeze cei 2 metri necesari pt a putea intra cu masina in curte in schimbul partii tatalui meu din terenul arabil impartit de instanta in doua parti egale .
Pot merge la mediator pentru o noua impartire avand in vedere ca au o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ?